Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hava Kuvvetleri’nden ayrı olarak Uzay Kuvvetleri de kurulması talimatını vermesinden iki ay sonra Başkan Yardımcısı Mike Pence 2020 hedefini açıkladı. Pence bunun için Kongre’nin desteğini istedi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da basın toplantısı düzenleyen Başkan Yardımcısı Mike Pence, Silahlı Kuvvetler’in 6. kolu olarak Uzay Kuvvetleri’nin 2020’de kurulmasına dair planı açıkladı.

Uzayın bir zamanlar barışçı ve rekabetten uzak olduğunu ama şimdi kalabalık ve çekişmeli bir hal aldığını iddia eden Pence, uzayda rekabet tırmanır ve Çin ile Rusya’dan tehditler artarken Amerikan hâkimiyetini garantiye almak gerektiğini savundu.

Kongre kararı lazım

Ancak böyle ayrı bir kuvvet komutanlığı kurulması için Kongre onayı gerekiyor.

Silahlı Kuvvetlerimizin tarihinde bir sonraki büyük bölümü yazmanın zamanı geldi. Bir sonraki savaş sahasına hazırlanmak, ülkemiz ve halkımıza yönelik yeni nesil tehditleri caydırmak ve yenmek için Amerika’nın en iyi ve en cesurlarını göreve çağırmanın zamanı geldi. ABD Uzay Kuvvetleri’ni kurmanın zamanı geldi.” diye konuşan Pence, “Başkan’ın da söylediği gibi ABD’nin sadece uzaydaki varlığı yetmez, uzayda hâkimiyet sağlamalıyız ve bunu yapacağız.” vurgusu yaptı.

Hava, kara, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıklarının yanı sıra altıncı bir komutanlık talep eden Başkan Yardımcısı, ”ABD Uzay Kuvvetlerini organize edecek, eğitecek ve donatacak yeni bir komutanlık kurulması için en nihayetinde Kongre’nin harekete geçmesi lazım.” çağrısında bulundu. Pence, ayrıca, Kongre’nin gelecek 5 yıl içinde uzay çalışmaları için 8 milyar dolar ek fon ayıracağı bilgisini verdi.

Trump da ”Uzay Kuvvetleri tam yol ileri” tweetiyle Kongre’ye coşkuyu vermeye çalıştı.

Çin ve Rusya ile rekabet

Pence, Çin ile Rusya’nın son zamanlarda birçok hipersonik silah ve araç geliştirdiklerini, ABD’nin uzaydaki üstünlüğünü tehdit ettiklerini, Çin’in 2007’de kendi uydularından birini vurduğunu, bu olayın Çin’in uzayı silahlandırma konusunda gelişen kapasitesini gösterdiğini söyledi.

Rusya’nın uzay istasyonları ve uydulara zarar verebilecek lazer sistemi üzerinde çalıştığını, uçaklardan uzaydaki uydulara fırlatılabilecek füze sistemleri tasarladığının iddia edildiğini de anlatan Başkan Yardımcısı şu vurguyu yaptı:

Faaliyetlerinin de gösterdiği gibi düşmanlarımız uzayı zaten bir savaş alanına çevirmiş ve ABD bu meydan okumalara karşı geri durmayacak.”

​Pahalı ve lüzumsuz bulanlar var

Ancak bir yandan “pahalı” ve “lüzumsuz” eleştirileri alan Uzay Kuvvetleri projesine Kongre onayı çantada keklik değil.

İlkin yılsonunda birleşik komutanlık

Geçmişte uzay için ayrı kuvvet komutanlığı kurulmasına karşı çıkmış olan ama sonradan çark edip Trump’ın talimatına uyan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis de Uzay Kuvvetleri kurulması için hazırladığı tavsiye raporunu sundu.

Buna göre ilk etapta bu yılın sonunda ABD Uzay Komutanlığı adı altında birleşik muharip komutanlık kurulacak. Ancak şimdilik birleşik komutanlık Hava Kuvvetleri yönetecek.

Raporda ”Bakanlık, başlangıçta Hava Kuvvetleri Uzay Komutası komutanının aynı zamanda birleşik kumandanlığın komutanı olarak çifte görev üstlenmesini tavsiye eder.” denildi.

 

Fotoğraf: NASA

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201808091034682362-pence-ikibinyirmi-yilinda-uzay-kuvvetleri-hedefini-acikladi/