Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

NATO Savunma Bakanları toplantısının ilk gününde önemli kararlar alındı. Bunlardan ilki soğuk savaş döneminde kullanılan bazı komuta merkezlerinin yeniden hayata geçirilmesi. Diğeri ise NATO Şengen’i olarak adlandırılan askeri personel ve teçhizatın üyeler arasında herhangi bir engelleme veya bürokrasiyle karşılaşmadan hareket edebilmesi. Bu hareket kabiliyeti için de gerekli olan alt yapının oluşturulması.

Alman Marshall Fonu Yetkilisi Kristine Berzina:
“2014 NATO’nun sadece gözlemci olmaktan aktif şekilde kolektif savunmaya geçiş yaptığı çok önemli bir yıl olmuştu. Kırım’ın işgaline, Ukrayna’da ayrılıkçılara verilen desteğe ve Rusya’nın devam etmekte olan diğer aktivitelerine baktığımızda tüm NATO ülkeleri için riskin artmış olduğunu gözlemliyoruz.”

NATO Kuzey Atlantik’teki Rus denizaltılarını da ciddi bir tehlike olarak görüyor. Bunun için de stratejik bir komuta merkezi oluşturulacak. En son 2011 yılında komuta merkezlerinden bazıları kapatılmıştı. Yeni merkezlerin eklenmesi ise uzun zamandan bu yana bir ilk.

Euronews Brüksel muhabiri Andreï Beketov:
“NATO soğuk savaş esnasında Avrupa’da var olan fakat sonra sayıları azaltılan bazı komuta merkezlerini yeniden aktif hale getirmeye hazırlanıyor. Kararın sembolik olması nedeniyle bu merkezlere yerleştirilecek olan personel sayısı eskisi kadar yüksek olmayacak. Bu karar önümüzdeki yılın Temmuz ayında gerçekleşecek olan devlet liderleri zirvesinde onaylanarak resmen hayata geçecek.”

 

Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/11/08/nato-sengeni-ve-yeni-komuta-merkezleri