Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Çin Devlet Başkanı dün Berlin’de G20 öncesi bir araya geldi. İki liderin Almanya ve Çin arasındaki ‘yakın ilişkiyi’ simgelemesi için Berlin’deki hayvanat bahçesine gönderilen iki pandayı kamuoyuna tanıtması renkli anlara sahne oldu.

Merkel ve Şi, başbakanlıktaki görüşmenin ardından Berlin Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ederek, geçen hafta Çin’den gönderilen Meng Meng be Jiao Qing adlı iki pandanın yerleştirildiği bölümün açılışını yaptı.

‘UMARIM İKİ HALK ARASINDAKİ DOSTLUĞUN YENİ ELÇİLERİ OLURLAR ‘

Törende konuşan Merkel, “Bence bugünkü etkinlik ülkelerimiz arasındaki ilişkinin bir sembolü. Onların burada rahat olması için her şey yapılacak” dedi.

Şi de daha önce Berlin’deki hayvanat bahçesinde yaşamış olan 3 pandayı hatırlatarak onların ‘Almanlara çok fazla haz verdiğini ve mutlu anılar bıraktıklarını’ söyledi.

“Umarım bu 2 panda sadece burada yaşamazlar aynı zamanda yavru sahibi olarak Berlinlilere iyi şans ve mutluluk getirirler” diyen Şi “Umarım Meng Meng ve Jiao Qing iki ülkeyi yakınlaştırır ve iki halk arasındaki dostluğun yeni elçileri olurlar” ifadelerini kullandı.

BERLİN HAYVANAT BAHÇESİ PANDALAR İÇİN 15 MİLYON DOLAR VERECEK

‘Panda diplomasisi’ bilinen politikası kapsamında Çin, ulusal hazinesi olarak gördüğü pandaları yakın ilişkilerin sembolü olarak bir dizi ülkeye hediye ediyor.

Berlin hayvanat bahçesi 2 pandayı 15 yıllığına ağırlamak için 15 milyon dolar ödeyecek. Bu paranın büyük kısmı Çin’de pandaların yaşadığı özel tesislerde kullanılacak.

Çin daha önce 3 pandayı Almanya’ya göndermişti. 34 yaşındaki Bao Bao adlı panda 2012’de Berlin’de ölmüştü.

MERKEL ÇİN’DE ALMAN ŞİRKETLERİNİN EŞİT MUAMELE GÖRMESİNİ İSTEDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Önce ABD’ kampanyası ile ülkesini liberal pazardan uzaklaştırma adımlarının ardından Almanya ve Çin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeye çabalıyor.

İki liderin hayvanat bahçesi açılışından önce yaptıkları basın toplantısında da bu konuyu vurguladı.

Merkel, iki ülke arasında 45 yıl önce diplomatik ilişkilerin başladığına işaret ederek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok önem taşıdığını ifade eti.

Merkel, “Karşılıklı pazar erişimi imkânının sağlanmasını ve her zaman eşit muamele görmek istediğimizi açıkça ifade ettim. Bu şirketlerimiz için çok önemli” dedi.

Çin ile sadece ticari alanda değil teknolojik, güvenlik ve terörizm konularında da iş birliğini yoğunlaştıracaklarını dile getiren Merkel, Almanya’nın ‘İpek Yolu’ projelerine de katılabileceğini kaydetti.

Hamburg’ta 7 ve 8 Temmuz’da düzenlenecek 12’nci G20 Liderler Zirvesi’ne değinen Merkel, çetin müzakerelerin kendilerini beklediğini söyledi.

Şi de G20 zirvesinde ilerlemeler sağlanması için Merkel’e destek vereceğini ifade etti.

Almanya ve Çin arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesini ‘başarı hikayesi’ olarak nitelendiren Şi, bu temelde ilişkilerin derinleşmesi için yeni bir döneme girilmesini istedi.

Basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında ekonomik alanda iş birliği anlaşmaları da imzalandı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201707061029155545-merkel-si-panda-diplomasi/