Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Hazine Bakanlığı, gelecekte yaptırım uygulanabilecek 114 Rus politikacı ve 96 etkili iş adamının bulunduğu “Kremlin Raporu” isimli bir liste yayınladı. Listede Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Başbakan Yardımcıları İgor Şuvalov, Vitaliy Mutko, Dmitriy Rogozin, Arkadiy Dvorkoviç, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Enerji Bakanı Aleksandr Novak gibi üst düzey kabine üyelerine yer verildi.

Putin’in yardımcıları da listede

Listeye Kremlin İdaresi Başkanı Anton Vayno, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkan Yardımcıları Vladimir Surkov, Yuriy Uşakov, Vladimir Kojin, Andrey Fursenko gibi Rusya devlet başkanlığının üst düzey yetkilileri de dâhil edildi. Bu isimler dışında listede 35 Kremlin yetkilisi daha gösterildi. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın Başkanı German Gref, Lukoil Başkan Yardımcısı Leonid Fedun’un yanı sıra Oleg Deripaska, Vladimir Bogdanov, Sergey İvanov ve Roman Abramoviç de listedeki iş adamlarından oldu.

“1 milyar doları olan oligarklar”

ABD Hazine Bakanlığı, bu isimlerin 1 milyar dolar değerinde mal varlığına sahip olduğunu da ileri sürdü. Açıklamada “Oligarkların listesi için, kamusal kaynaklara göre 1 milyar dolar veya daha fazla net varlığa sahip olduğu tahmin edilen kişiler sıralandı.” ifadeleri kullanıldı. Listenin bir “yaptırım listesi” olmadığı vurgulanan açıklamada, bu kişilere yönelik bir kısıtlamanın mevcut olmadığı ve benzer mal varlığına sahip başka isimlerin de dâhil edilebileceği aktarıldı.

“İlişkilerin koptuğunu gösteriyor”

Konuyla ilgili açıklama yapan Rus Senatör Vladimir Cabarov, listenin iki ülke arasındaki ilişkilerin neredeyse koptuğu anlamına geldiğini söyledi. Cabarov “Ülkelerimiz arasında resmi olarak ilişkiler var. Ancak ülkenin yönetiminin neredeyse tamamını yaptırım listesine dâhil etmek bu ilişkilerin otomatik olarak koptuğu anlamına geliyor.” dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, listenin Rusya’da martta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerini etkilemeye yönelik açık ve doğrudan bir girişim olduğunu söylemişti. ABD Hazine Bakanlığı’nın Rusya liderliğiyle yakın olduğuna inanılan bireylere karşı daha fazla cezai yaptırım uygulanması için zemin oluşturacağı düşünülüyor.

 

Fotoğraf: Sputnik / Evgeny Biyatov

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201801301032025872-medvedev-peskov-lavrov-abd-kremlin-raporu/