Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, Lübnan hükümetine, Filistin’in başkenti olarak Kudüs’te büyükelçilik kurması konusunda talebin ulaştığını ve kabinenin de bu konuda bir komite oluşturmayı kabul ettiğini açıkladı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dünkü kabine toplantısında şunları söyledi: “İstanbul’da düzenlenen İslam ülkeleri liderlerinin toplantısında Lübnan’ın duruşu, tutarlı ve onaylayıcı bir duruştu. Donald Trump’ın Kudüs hakkındaki karına karşı çıkma konusunda ortak bir Arap duruşu sergilenmelidir.”

Lübnan Başbakanı Saad Hariri de kabinedeki konuşmasında şunları söyledi: “Lübnan’ın İstanbul’da Kudüs konusunda düzenlenen toplantıdaki duruşu, lider bir duruştu. Lübnan ve Kudüs ikizdir ve Kudüs’ü savunmak ülkemizi savunmak sayılmaktadır.

Eğer Arap ülkeleri birbirleriyle çatışma içinde boğulmamış olsalardı, Amerika’nın bu kararı aldığına şahit olmayacaktık. Bugün Kudüs’ün kurtarılması ve sadece Filistin’in başkenti olarak kalması için acil bir Arap dayanışması ve birliğine ihtiyaç vardır.

Kabinenin tarafsız bir politika sergileme ve Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale etmekten uzak durma konusundaki kararı çok önemlidir ve biz Lübnan’ın işlerine yabancıların müdahale etmesine izin vermiyoruz ve vermeyeceğiz ve yine Lübnan’ın, bölgede mesajların ve sinyallerin gönderildiği bir platform olmasında da izin vermeyeceğiz. Lübnanlılar kendileri ülkelerini korumayı biliyorlar.”

Hariri ayrıca Amerika’ya bu ülkenin ordusuna yaptığı 120 milyon dolarlık yardım nedeniyle teşekkür etti.

Hariri başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Bassil’in, Kudüs’te Lübnan Büyükelçiliği kurulması hakkındaki önerisi değerlendirildi. Lübnan Dışişleri Bakanı Gibran Bassil şu hatırlatmalarda bulundu: “Filistin Devlet Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a bu konuyla ilgili olarak Lübnan ve Filistin arasında toprak değişimi önerisini sundum.” Bassil twitter hesabında şunları yazdı: “O bana, bu bağlamada Lübnan’a doğu Kudüs’ten toprak vermek için derhal harekete geçeceğinin sözünü verdi ve bugün kabine toplantısında bu konu hakkında karar alacağız.”

 

Kaynak: https://www.tasnimnews.com/tr/news/2017/12/15/1601677/l%C3%BCbnan-h%C3%BCk%C3%BCmeti-bu-%C3%BClkenin-kud%C3%BCs-te-b%C3%BCy%C3%BCkel%C3%A7ili%C4%9Finin-kurulmas%C4%B1-konusunu-inceliyor