LINKEDIN
Share
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, hizmetlerinin büyük ölçüde yasaklı olduğu Çin’de yapay zekâ çalışmalarına yoğunlaşacak bir araştırma merkezi açacağını açıkladı. Merkezin, Asya’daki ilk örnek olacağı ve “yerel yetenekleri” çalıştıracağı belirtildi. Şirketin yaptığı açıklamada, yeni araştırma merkezinin Google’ın yapay zekâya öncelik veren gelecek planının bir parçası olduğu vurgulandı.

Google Cloud Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi departmanından Fei-Fei Li, “Çığır açacak buluşlar ister Silikon Vadisi’nde ister Pekin’de yapılsın, yapay zekâ tüm dünyada herkesin hayatını iyileştirecek potansiyel taşıyor.” dedi. Yapay zekâ teknolojisi, sürücüsüz otomobillerden, çeviri araçlarına, otomatik fabrikalardan yüz tanıma sistemlerine kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor. Merkezleri ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan teknoloji devleri, son dönemde özellikle yapay zekâ çalışmalarına yoğunlaşıyor. Yapay zekâ Çin’in de hedefleri arasında önemli yer tutuyor.

Ekip Çinli olacak

Google’ın Londra, New York, Toronto ve Zürih’te de benzer araştırma merkezleri bulunuyor. Pekin’deki araştırma merkezi, kentte hâlihazırda var olan küçük Google ekibi tarafından idare edilecek. Şirket sözcüsü Taj Meadows, AFP’ye yaptığı açıklamada Google’ın Çin’deki iki ofisindeki 600 çalışanının yarıya yakınının, uluslararası ürünler üzerinde çalıştığını belirtti.

Arama motoru da dâhil olmak üzere, Google’n bazı ürünleri Çin’de yasaklı. Çin hükümeti son yıllarda yeni sansürlerle birlikte, yabancı firmaların ülkedeki faaliyetlerine büyük ölçüde kısıtlama getirdi.

“Çin yapay zekâyı vatandaşlarını izlemek için kullanıyor”

Ülkenin “sakıncalı” gördüğü içeriklere aşırı sofistike yöntemlerle uyguladığı filtreleme sistemine “büyük güvenlik duvarı” da deniyor. Ancak Çin aynı zamanda kendi yapay zekâ çalışmalarına da giderek artan yatırımlar yapıyor.

Temmuz ayında Çin, yapay zekâ konusunda ABD’ye yetişebilmek için kendi ulusal planını açıklamıştı. Ancak Çin hükümeti, yapay zekâyı vatandaşlarını izlemek için kullanmakla da eleştiriliyor. Çin Devlet Başkanı Şi Jinping Komünist Parti yetkililerine geçen hafta yaptığı açıklamada “büyük verinin yönetimi geliştirmek” için kullanabileceği vurgusu yapmıştı.

 

Fotoğraf: Getty Images

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-42351442