ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Rus mevkidaşı Lavrov ile Moskova’da bir araya geldi. ABD’nin İdlib’de kimyasal saldırıyla suçladığı Esad rejimini hedef almasıyla gerilen ilişkilerin ardından gerçekleşen zirve öncesinde açıklama yapan iki bakan da dürüst bir görüşme gerçekleştirmeyi beklediklerini söyledi. Rus Bakan Lavrov, Tillerson’a “ABD’nin ve yönetimin gerçek niyetlerini anlamak bizim için önemli” dedi.

Rex Tillerson, ABD Dışişleri Bakanı olarak ilk kez gittiği Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşme başında basının karşısına çıkan iki bakan da dürüst bir görüşme gerçekleştirmeyi beklediklerini söyledi.

Tillerson, “Çok açık, samimi, dürüst bir görüşmeyi dört gözle bekliyorum. Böylece bundan sonraki ABD-Rusya ilişkisini daha iyi tanımlayabiliriz” ifadesini kullandı. Lavrov da “ABD’nin ve yönetimin gerçek niyetlerini anlamak bizim için önemli” dedi.

ABD’nin Şayrat Hava Üssü’ne saldırısının kanunsuz olduğunu söyleyen Lavrov, ABD’nin Suriye’ye tekrar saldırmasına izin verilmemesinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

“Soğuk Savaş’tan sonraki en zor dönem”

Rusya Dışişleri Bakanlığından ziyarete ilişkin Salı günü yapılan açıklamada, Rusya-ABD ilişkilerinin soğuk savaştan sonraki en zor dönemden geçtiği ifade edilmişti.

Açıklamada, Rusya’nın Tillerson’ın ziyareti esnasında, ikili ilişkilerin düzeltilmesi, Suriye, Ukrayna, Libya, Afganistan, Kuzey Kore ve diğer konularda Washington’ın tutumunu anlamaya çalışacağı belirtilmişti.

Tillerson ise Moskova’ya gitmeden önce İtalya’da katıldığı G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, “Rusya’nın, Esed rejimi, İran ve Hizbullah ile kurduğu ittifakın çok iyi düşünülmesi gerekiyor. Bu uzun vadede Rusya’nın çıkarlarına hizmet edecek mi yoksa Rusya, Suriye savaşını sona erdirmek isteyen ABD, diğer Batı ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleriyle mi ittifak kurmak ister?” ifadesini kullanmıştı.

 

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/moskovada-lavrov-tillerson-gorusmesi