Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi için yapılan Astana görüşmelerinde alınan sonuçlarının, Suriye’yi prensliklere bölmek isteyen taraflar tarafından hoş karşılanmadığını söyledi.

Astana’da garantör ülkeler Türkiye, İran ve Rusya arasında dışişleri bakanları düzeyinde yapılan görüşmede konuşan Lavrov, Suriye’yi küçük “prensliklere” bölmek isteyen ülkelerin Astana’daki görüşmelerden hoşnut olmadığını söyledi. Lavrov bir yıl önce Rusya, İran ve Türkiye arasında kurulan Astana formatının geçerliliğini kanıtladığını ve bu sürecin Suriye’deki durumu normalleştirme ile eşanlamlı hale geldiğini ifade etti.

Astana’daki görüşmeleri “çok yapıcı” olarak niteleyen Lavrov, görüşmelerin gerilimi azaltma bölgeleri, tutuklu ve rehinelerin iadesine yönelik çalışma grubu kurulması gibi sonuçlar verdiğini hatırlattı. Lavrov “Çalışmalarımızla insani yardımların ulaştırılmasını son derece hızlandırdık, BMGK’nın 2254 sayılı kararı çerçevesinde tam kapsamlı siyasi süreç sağlanması için koşullar yarattık. Bunu Soçi’de yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde yapılan nihai açıklama da açıkça gösterdi.” dedi.

“Astana’da yaptıklarımız bu tarafları memnun etmiyor”

Lavrov, açıklamalarına şöyle devam etti: 

“Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına dayalı olarak Astana’da elde edilen gelişmeler herkesi mutlu etmiyor. Uluslararası hukuku ihlal eden, 2254 sayılı karara uymayan tarafların, Ortadoğu’nun bu önemli ülkesinde dış aktörler tarafından kontrol edilebilecek küçük prensliklerin oluşması için, Suriye’nin parçalanması ve rejimin değişmesi yönünde hareket ettiği açıkça görülüyor.  Bu tarafları elbette Astana’da yaptıklarımız memnun etmiyor.”

“Hikayenin, uluslararası hukukun doğru tarafında olduğumuzdan eminim.” diyen Lavrov, terörle mücadelemiz devam ederken, BMGK’nın kararların, Astana’da ve Soçi’de varılan anlaşmaların öncelikleri arasında olacağını ifade etti. Lavrov, Astana sürecinin BMGK’nın kararlarına uyumlu olarak Suriye’de istikrar sağlanmasına etkili bir katkı sağlayacağını söyledi.

“Koalisyon, Doğu Guta’daki teröristleri korumayı kesmeli”

Lavrov, ABD’nin öncülüğündeki koalisyona Doğu Guta’daki teröristleri korumayı kesme çağrısı yaptı.

Lavrov “ABD öncülüğündeki koalisyonun bir şekilde Doğu Guta’da yapıldığı gibi, aşırıcıların korunmaması gerektiğinin farkına varmasını ve El Nusra’nın (yeni adıyla Fetih el Şam) da aralarında bulunduğu terör örgütleriyle ismi ve görünüşü ne olursa olsun taviz vermeden mücadele etmesini umuyorum.” dedi. Lavrov, yapıcı ve doğru silahlı muhaliflerle teröristlerin ayırılması gerektiğini de vurguladı.

 

Fotoğraf: Reuters / Denis Balibouse

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201803161032658446-lavrov-astana-suriye/