Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama faaliyetlerini Türk savaş gemilerinin müdahalesi sonucu erteleyen İtalyan şirketi Eni, Kıbrıslı Rumlarla yaptığı anlaşmaların hayata geçirileceğine dair güvence verdi.

İtalyan devletinin kontrolündeki şirketin başkan yardımcılarından Lapo Pistelli, Roma’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Kristodulides ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hükümetinden yapılan açıklamada, Rum kesiminin ada çevresinde ilan ettiği 13 parselden altısında sondaj gerçekleştirmek üzere anlaşma imzalayan Eni şirketinin, sözleşmelerden doğan “yükümlülüklerini yerine getirme konusunda kararlı olduğu” belirtildi.

Pistelli ve Kristodulides’in, Doğu Akdeniz’in hem bölge, hem de Avrupa için önemli bir gaz kaynağı olarak büyük önem taşıdığı konusunda mutabık oldukları açıklandı.

6 parselden 4’ü çakışıyor

Eni tarafından kiralanan “Saipem 12000″ adlı gemi Şubat ayında, Rumların adanın güney kesimi açıklarında tek taraflı olarak ilan ettiği 13 parselden 6’ncısında yaptığı sondaj çalışmalarının ardından 3’üncü parsele yönelmişti. Ancak Türk savaş gemileri tarafından durdurulan sondaj gemisi, Limasol limanına dönmüştü.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 2011 yılındaki tek taraflı hamlesinden hemen sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de Ankara ile anlaşarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ada açıklarında petrol ve doğal gaz arama yetkisi vermişti. Ancak TPAO’ya yetki verilen bölgelerden bazıları, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uluslararası enerji şirketleri aracılığıyla arama yaptırdığı parsellerle çakışıyor. Eni’nin arama ruhsatı aldığı altı parselden 2, 3, 8 ve 9 numaralı olanlar da bu kapsama giriyor.

Kıbrıslı Rumlar sürdürdükleri doğal gaz arama faaliyetlerini egemenlik hakkı olarak görüyor ve olası bir ekonomik kazancın ada birleştikten sonra tüm Kıbrıslılara adilane bir şekilde paylaştırılacağını savunuyor. Doğal gaz arama çalışmalarının Kıbrıslı Türk ve Rumlarca birlikte yürütülmesi gerektiğini savunan Ankara ise tek taraflı faaliyetlere karşı çıkıyor. Kıbrıslı Türklerin adanın çevresindeki doğal zenginlikler üzerindeki hakkının hiçe sayıldığını belirten Türkiye, birlikte yapılacak sondaj sonrası çıkarılacak kaynakların gecikmeden paylaşılmasını öneriyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile 10 numaralı parselde arama yapmak için anlaşan ABD’li enerji şirketi ExxonMobil ve Katar devletine bağlı Qatar Petroleum’un (Katar Petrolleri) iki gemisi de geçtiğimiz günlerde adanın güneyinde demirledi. Gemilerin Türk donanması tarafından engellenmeden faaliyet gösterebilmesi için ABD’nin bölgeye 6’ncı Filosu’nu gönderdiği iddiaları ise yalanlanmıştı.

Güney Kıbrıs’ın sondaj çalışması için ruhsat verdiği bir diğer şirket de Fransız Total. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 12’nci parsel olarak adlandırdığı bölgede ise ABD’li enerji şirketi Noble Energy 2011 yılında 127 milyar 400 milyon metreküplük doğal gaz rezervi bulmuştu. Ancak bu rezervin çıkarılması için herhangi bir işlem yapılmadı.

 

Fotoğraf: DW

Kaynak: http://www.dw.com/tr/itayan-%C5%9Firketi-eniden-k%C4%B1br%C4%B1sl%C4%B1-rumlara-g%C3%BCvence/a-42998699