“Ortadoğu bölgesinin en önemli sorunu ABD” diyen İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, “İran, Irak ve Suriye kesintisiz iş birliği ile ABD’nin, Kürt bölgelerine sızmasına izin vermeyecektir.” diye konuştu.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Ortadoğu ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ahlul Bayt Haber Ajansı’nın haberine göre Velayeti, Ortadoğu’nun en önemli sorununun ABD olduğunu vurgulayarak, “ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın bölge ziyareti ABD’nin, bölgedeki İslami ülkelere karşı askeri ve siyasi komplolarının yenilgiye uğramasından dolayı gerçekleşti.” dedi.

İran’ın ABD’nin Ortadoğu’daki siyasi, askeri ve güvenlik konusundaki hareketlerini takip ettiğini belirten Velayeti, “İran, Irak ve Suriye kesintisiz iş birliği ile ABD’nin, Kürt bölgelerine sızmasına izin vermeyecektir.” diye konuştu. Irak Dışişleri Bakanı Caferi de Irak’ın potansiyellerini vurgulayarak, “Milletler kendi ülkeleri içindeki potansiyele odaklanırsa hiçbir düşman o milletin karşısında duramaz.” ifadesini kullandı.

 

Fotoğraf: AFP 2018 / George Ourfalian

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201802171032295250-iran-abd-kurt-bolgelerine-sizmaniza-izin-vermeyecegiz/