Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik gerçekleştirdikleri saldırıyı şiddetle kınayarak bölgesel ve bölge dışında etkilerinin olacağı uyarısında bulundu.  İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklamada; yapılan bu saldırının uluslararası kanunlara aykırı olduğu, haklı milli bir hâkimiyetin görmezden gelindiği vurgulandı:

İran İslam Cumhuriyeti, şeri, kanunu ve ahlaki olarak kimyasal silahların kullanılmasını ve aynı halde bahaneler uydurarak bağımsız ülkelere tecavüz edilmesini kabul etmiyor ve şiddetli bir şekilde kınıyor.

Şüphesiz ABD ve müttefikleri BM’nin son kararı açıklanmadan herhangi bir belge ve kanıta sahip olmadan, Suriye’ye askeri saldırı düzenleyen Amerika ve müttefikleri, kendilerini dünyanın jandarması ya da hâkimi konumunda görmektedirler. Amerika ve müttefikleri saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçlarına cevap vermek ve bu sonuçlara katlanmak  zorundadır.

ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırılarının zamanına baktığımızda; Halep ve Doğu Guta’da teröristlerin yenilgiye uğradığı zamana denk gelmektedir bu ABD ve müttefiklerinin teröristleri himaye ettiğini açık bir şekilde göstermektedir.”

Kaynak: https://www.tasnimnews.com/tr/news/2018/04/14/1699733/