Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

İran Dini Lideri Ali Hamaney, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye düzenlediği harekât ile ilgili olarak yaptığı ilk açıklamada; “ABD ve müttefikleri Suriye’de işledikleri suçlardan hiçbir şey kazanamayacaklar. Suriye’ye saldırmak bir suçtur ve bu konuda ABD Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve İngiltere Başbakanı suçludur.” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Suriye’ye yönelik harekât sert bir dille eleştirildi. Bakanlık, saldırının bölgede ciddi sonuçlar doğuracağını ve sorunun daha karmaşık hale getireceğini savundu. Konu ile ilgili olarak İran Devrim Muhafızları Ordusu da yaptığı açıklamada; ABD’liler gerçekleştirdikleri saldırının doğurduğu sonuçlara katlanacak denildi.

Devrim Muhafızları Ordusu Siyası Yardımcısı Yadullah Cevani, “Söz konusu saldırı ile süreç değişmeyecek ancak durum daha da karışık bir hale gelecektir ve bu karışık durum kesinlikle ABD’nin zararına olacaktır. ABD’liler Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırının bundan sonra bölgede doğuracağı sonuçların sorumlusu olacaklar ve bu sonuçlar şüphesiz ABD’nin çıkarları doğrultusunda olmayacaktır.” dedi.

Böylesi bir saldırı ile kesinlikle direniş cephesi (Suriye’deki İran Destekli Şii Milisler) gücünü kaybetmeyeceğini ve tam tersine güçleneceğini belirten Cevani, “Böylece direniş cephesinin, bu tür müdahaleci eylemlere karşı mücadele etme olanağı artacaktır. ABD’liler gerçekleştirdikleri saldırının doğuracağı sonuçları beklesinler.” dedi.

Aktaran: Yücel Tünel

Fotoğraf: Pars Today

Kaynak: http://parstoday.com/fa/iran-i129194