Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, 30 Ocak 2018 günü Başkent Tahran’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, son günlerde Afganistan genelinde artan terörist saldırılarda hayatını kaybeden günahsız insanların acılarını paylaştığını ifade ederek, meydana gelen terör olaylarının tek sorumlusunun ABD yönetiminin olduğunu savundu.

ABD’nin Irak ve Suriye’de yenilgiye uğrayan terör örgütü IŞİD’i  Afganistan’a taşıdığını belirten Hamaney, bu sayede ABD’nin bölgede kalma varlığına bir gerekçe oluşturduğunu ifade etti. ABD’nin İsrail’in güvenliğini sağlamak için terör örgütlerini bahane ederek bölgede kalmaya devam ettiğini vurgulayan Dini Lider Hamaney, ABD tarafından desteklenen ve finanse edilen terör örgütlerinin Şii ve Suni gibi mezhep ayrımı gözetmeksizin masum insanları hedef aldığını ve bu vesile ile bölge ülkelerini birbirlerine düşürerek İsrail’i  unutturmaya çalıştığını söyledi.

ABD’nin bölgede bir kaos oluşturma planının bir sonraki hedefinin bölgede kendi varlığını olumlu olarak göstermesi bulunduğunu hatırlatan İran Dini Lideri, ABD bugün Afganistan’da kaos ve güvensizliğin ana kaynağıdır. Bu bölgede 20 yılı aşan bir sürede mezhep adına gerçekleşen çatışmaların direkt veya dolaylı olarak ABD tarafından gerçekleştirilmektedir. Washington yönetimi şimdi ise bölgede bir güvensizlik ortamı oluşturarak kendi varlığını garanti altına almaya çalışmaktadır ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: http://www.tabnak.ir/fa/news/769494/

Aktaran: Yücel Tünel