Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Asya ve Pasifik Sorumlusu Devlet Bakanı Mark Field 30 Ocak 2018 günü yaptığı açıklamada, Irak ve Suriye’den ayrılan ve terör örgütü IŞİD saflarında yer alan İngiliz vatandaşlarının Afganistan’a gittiğini söyledi.

Yüzlerce İngiliz vatandaşının Ortadoğu ülkelerinde IŞİD saflarına katıldığını ifade eden Mark Field, söz konusu teröristlerin Afganistan’a giderek IŞİD veya bağlantılı örgütlere katıldığını ve Afganistan’da meydana gelen kanlı terör olaylarına katılmış olabileceklerini vurguladı.

Diğer taraftan bazı mahalli Afgan kaynakları ise Afganistan’ın Cüzcan Vilayeti’nde  terör örgütü IŞİD’liler arasında bazı Fransa vatandaşlarının da bulunduğu belirtilerek, söz konusu bilginin Afganistan yetkili makamları tarafından da teyit edildiği kaydedildi.

Afganistan Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan ve askeri konular uzmanı Cavit Kuhistani ise yapmış olduğu bir açıklamada; Irak ve Suriye’den ayrılan IŞİD teröristlerinin,  ABD ile diğer batılı ülkelerin yardımlarıyla Pakistan’ın Karaçi Limanı üzerinden Afganistan’a girdiklerini belirterek, ABD ve NATO’nun terör örgütü IŞİD’i himaye ettiğini ve bazı batılı ülkelerin ise IŞİD’e personel temini yaptığını iddia etti.

 

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/826718/

Aktaran: Yücel Tünel