Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ganimi başkanlığındaki Irak Askeri Delegasyonu 27 Eylül 2017 günü akşam saatlerinde Tahran’da İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammet Bakiri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Taraflat arasında yapılan görüşmede IKBY tarafından yapılan 25 Eylül referandumu ile Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği ele alındı.

Toplantı sonrasında basın mensuplarının karşısına çıkan iki ülke Genelkurmay Başkanları, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini, Irak’ın bir bölümünün ayrılması ve coğrafi sınırlarının değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade  ettiler. İran Genelkurmay Başkanı tümgeneral Muhammet Bakiri yaptığı açıklamada, İran’ın Irak’ı bir bütün olarak tanıdığını, İran ve Irak arasındaki ortak sınırların Irak anayasasında belirlendiği gibi olacağını ve İran’ın, Irak’ın kuzeyinde herhangi bir gurup veya partinin hâkimiyetini kabul etmediğini söyledi.

Irak’ın kuzeyinde ayrılık referandumu konusunun gündeme getirilmesinden sonra, İran, Irak ve Türk yetkililerin yoğun bir biçimde görüşme trafiği yürüttüğünü belirten Bakiri, her üç ülkenin de ayrılık referandumunun Irak anayasası ile uluslar arası kurallara aykırı olduğunu deklare ederek, sert bir şekilde referanduma karşı çıktıklarını, İran, Türkiye ve Irak’ın referanduma karşı aldıkları ortak pozisyonun, bu ülkelerin ulusal güvenlikleri konusundaki ortak endişe ve kaygıdan kaynaklandığını ve bu bağlamda Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yakın bir zaman içerisinde Tahran’a ziyaret gerçekleştireceğini belirtti.

 

Kaynak: http://www.sepahnews.com/index.php/component/k2/item/4478