Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İngiltere’de yayınlanan Guardian Gazetesi, ABD Başkanı Trump’ın damadının son sıralarda Riyad’da Veliaht Prensi Bin Selman ile yaptığı görüşmede, Filistin’i hediye olarak teslim aldığını yazdı. Guardian, “Jared Kushner, Ortadoğu’da kargaşa çıkarmakta” başlıklı bir yazıda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili aldığı kararın, damadı ve danışmanı Kushner ile Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman arasında yapılan anlaşmanın sonucu olduğunu kaydetti.

Guardian bu bağlamda şöyle yazıyor: “Anlaşılan Filistin’den Yemen’e kadar Ortadoğu’nun genelinden alevler yükseliyor. Bölge artık uçurumun eşiğine gelmiştir, ancak son olaylar durumu daha da kötüleştirmiştir. Herkes bölgedeki kaos ve keşmekeşi görmektedir, ancak göze az çarpan bir şey var, o da Kushner’in kriz ve kaos çıkarmaktaki rolüdür.”

Gazete,  Kushner’in ABD Başkanı Trump’ın danışmanı olarak, Ortadoğu’nun tamamını yeniden dizayn edebileceği kanaatine vardığını ve yeni yakın dostu 32 yaşındaki Muhammed Bin Selman ile Ortadoğu’yu karıştırmakta ve kaosa sürüklemekte olduğunu kaydetti.

Kushner’in Riyad ziyaretine ve Bin Selman ile yaptığı görüşmesine dikkat çeken Guardian, iki tarafın bu görüşmede bölge için bir planlar hazırladığını, nitekim Trump’ın Bin Selman’ın son sıralardaki bastırmaları ve Suudi prensleri tutuklatma kararının ardından attığı tweette, Bin Selman’a “çok güvendiklerini” yazarak, onu övdüğünü belirtti.

Yazıda, Kushner ile Bin Selman ittifakının hedeflerinin Riyad’ı aştığına temasla, Suudiler ile Amerikalıların her zamankinden ziyade İsrail’in lehine olan İsrailliler ile Filistinliler arasında barış için gizli anlaşmayı uygulamakta olduklarını vurguladı.

İşgal meclisindeki Filistin kökenli temsilcisi Ahmet Tayyibi, New York Times’a yaptığı açıklamada bu anlaşmanın bazı maddelerini ortaya koyarak şöyle diyor: “Filistin devletinin bağımsızlığı tamamen tanınmayacak, Filistinliler için sadece ahlaki açıdan egemenlik hakkı belirleniyor.”

Guardian yazının devamında; “Bu esasında bir anlaşma değil ve sadece Filistin halkına bir hakaret olarak görülüyor. Başka bir Arap yetkili New York Times’a yaptığı açıklamada; bu planın, tecrübesiz kişi tarafından ABD Başkanı’na yaranmak için gündeme getirildiğini söylüyor. Aslında Bin Selman, Filistin’i Kushner’e bir hediye olarak sunmaya çalışıyor.” diye yazdı.

 

Kaynak: https://www.tasnimnews.com/tr/news/2017/12/10/1597098/guardian-bin-selman-filistin-i-trump-%C4%B1n-damad%C4%B1na-hediye-etti