Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İngiltere’nin Avrupa Birliği’den ayrılmasına ilişkin, ‘yumuşak Brexit’i gerçekleştirme fırsatının olduğunu söyledi. Gabriel, “İngiltere’deki muhafazakârlar tam anlamıyla kumarı kaybetti” dedi.

Gabriel, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, İngiltere’de Brexit’e ilişkin muhafazakârların hesabının tutmadığını belirterek, “İngiltere’deki muhafazakârlar tam anlamıyla kumarı kaybetti. Önce İngiliz halkının duygularıyla oynadılar, Avrupa hakkında yalan haberler anlatarak sonuçlarına ilişkin insanları belirsizlik içinde bıraktılar” dedi. Daha sonra ülkede erken seçim yapıldığına işaret eden Gabriel, böylelikle çoğunluğun olmadığı ve müzakere stratejisinin bulunmadığı bir durumda kalındığını kaydetti.

‘BİZDE YAPILSA, ÇOKTAN GİDERLERDİ’

İngiltere’deki iktidara ilişkin, “Bizde böyle bir kaosa düşürenler çoktan giderdi” ifadesini kullanan Gabriel, ancak AB’nin Brexit konusunda adil bir şekilde müzakere yapacağını belirtti. İngiltere’yi mümkün olduğu kadar AB’ye yakın tutmaya çalışacaklarını, ancak hiçbir zaman AB’deki 27 ülkenin bölünmesine yönelik bir bedel ödenmeyeceğini ifade eden Gabriel, “Belki şimdi ‘yumuşak Brexit’ denilen şeyi başarma fırsatı var” şeklinde konuştu.

‘İNGİLTERENİN HİÇ AYRILMAMASI EN İYİSİ’

Bunun İngiltere’nin ortak pazarda kalması anlamına geleceğini söyleyen Gabriel, bunun için İngiltere’nin Avrupa Adalet Divanını ve çalışanların serbest dolaşımını kabul etmesi gerektiğini kaydetti. Gabriel, “Bundan ayrı olarak, elbette İngiltere’nin hiç ayrılmaması en iyisi olur” diye konuştu. Ancak durumun bu şekilde görünmediğini ifade eden Gabriel, İngiltere’ye kapıları açık bırakmak istediklerini kaydetti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201706181028942299-gabriel-ingiltere-muhafazakarlar-kumari-kaybetti/