Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suriye ordusunun kente sadece 2-3 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten Deyr ez Zor Valisi Muhammed İbrahim Samra, kentin birkaç gün içinde kurtarılacağını söyledi.

Sputnik’e verdiği demeçte Deyr ez Zor’u kurtarma operasyonu hakkında bilgi veren Samra, dün kentteki gaz rafinerisi yakınında yaşanan çatışmalar sonucunda onlarca teröristin öldürüldüğünü, 7 bomba ve ağır silahların imha edildiğini kaydetti.

Samra, “Suriye ve Rusya uçaklarının yüksek hassasiyetli atımları, IŞİD’e ait çok sayıda karargahı imha etti. Önümüzdeki birkaç saat içinde Suriye ordusu birlikleri bir araya gelerek kuşatma altındaki askeri havalimanıyla Harabuş, el Cafra ve el Sinaa mahallelerini kurtarma operasyonuna başlayacak. Havalimanı önümüzdeki saatlerde düşmandan temizlenecek.” dedi.

“Kentin yüzde 50-60’ı IŞİD’in kontrolünde”

Şu anda kentin yüzde 50-60’ının IŞİD’in kontrolünde bulunduğunu aktaran Samra, Suriye ordusunun teyakkuz durumuyla Rus uçaklarının desteği göz önünde bulundurulduğunda kentin önümüzdeki günlerde kurtulacağını söyleyebileceklerinin altını çizdi.  

“Koalisyon güçleri, terörle mücadelede olumsuz rol oynadı”

Samra, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Deyr ez Zor’daki terörle mücadele faaliyetlerinde olumsuz bir rol oynadığını da ifade etti.

Koalisyon güçlerinin çok sayıda binayı, okulu, köprüyü, üniversiteyi, elektrik santralini ve diğer önemli tesisleri imha ettiğini anımsatan Samra, “Bu eylemler, teröristlere destek oldu. Koalisyon güçlerinin sivillere açtığı ateş sonucunda el Salihiye, el Mayadin ve el Bukamal kasabalarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti”. diye konuştu.

 

Fotoğraf: Sputnik / Mikhail Voskresenskiy

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709051030006376-deyr-ez-zor-vali-isid/