Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, Çin’in farklı ülkelerle savunma işbirliğini geliştirerek, ortak kazanç ve fayda paylaşımına dayalı, küresel bir güvenlik ortamı yaratmaya hazır olduğunu belirtti.

Wei, dün Rusya’da düzenlenen 7. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’na katıldı. Wei konferansta yaptığı açıklamada, Çin’in başka ülkelerle el ele vererek, ortak güvenlik konseptini geliştirmek ve anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmek için çaba harcayacağını dile getirdi.

Wei, Xi Jinping’in hem ÇKP’nin 19. Ulusal Kongresi hem “İki Toplantı”da, Çin’in barışçıl bir kalkınma hedeflediğini ve insanlığın kader ortaklığı inşasını ilerletmek isteğini dünyaya anlattığını kaydetti. Wei, Çin’in dünya barışını inşa eden, küresel büyümeye katkı sağlayan, uluslararası düzeni koruyan bir ülke olarak; dünya barışı ve huzuruna daha fazla katkı sağlayacağını vurguladı.

Konuşmasında Çin-Rusya ilişkilerine de değinen Wei, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin güçlü olduğunu dile getirdi. Wei, Çin ve Rus ordularının, aralarındaki işbirliğini güçlendirerek hem bölgesel, hem de küresel barış ve istikrarın korunmasında önemli rol oynadıklarını söyledi.

Wei, Rusya ziyareti sırasında Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu ile de görüştü.

Kaynak: http://criturk.com/haber/siyaset/cin-kuresel-bir-guvenlik-ortami-yaratmaya-haziriz-52934