Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Avrupa Birliği (AB), ABD’nin 4 Kasım 2018 tarihinde İran’a karşı uygulamaya koyacağı yeni yaptırım engeline takılmamak için ödemeleri kolaylaştıracak bir mekanizma geliştirdiğini açıkladı.

Konu ile ilgili olarak Reuters Haber Ajansı 25 Ekim 2018 günü üç Avrupalı diplomata dayandırdığı haberinde, AB’nin kurduğu “Özel Amaçlı Kurum”unun Washington’un İran ile ticaret yapan Avrupalı bankaları hedef almasını önleyecek şekilde tasarlandığını ve buna göre AB’nin kurduğu bir çeşit takas yöntemi ile İran’dan satın alınacak petrolün ödenmesi konusunun, ABD’nin finans sistemi tarafından tespit edilmeden AB tarafından sunulacak ürün ve hizmetlerle yapılacağı ifade edildi.

“Özel Amaçlı Kurum”u, 4 Kasım 2018 tarihinden önce yürürlüğe koymaya çalıştıklarını ifade eden diplomatlar, Mekanizmanın ofisinin nerede bulunacağı konusunda herhangi bir açıklamada bulunmazken, projenin içeriğine ait ayrıntıların önümüzdeki haftalarda netleşmesinin beklendiğini belirttiler. Konu ile ilgili olarak AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mohgerini kurulma aşamasındaki  mekanizmayı ilk olarak 2018 Eylül ayında yapılan BM Genel Kurulu yıllık toplantısında açıklamıştı.

Diğer taraftan adı açıklanmayan başka bir Avrupalı diplomat da, 2015 tarihinde imzalanan ve İran’ın nükleer faaliyetlerini kapsayan programını kontrol altında tutmayı hedefleyen anlaşmaya temas ederek, “ABD yaptırımlarına rağmen İranlılara anlaşmanın yürüdüğü göstermeli ve taraf olmaya devam etmelerini sağlamalıyız. Ancak aynı zamanda İranlılara bu kadar zamanda bu kadar ilerleme kaydedebildiğimizi de göstermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada bulunan tüm Avrupalı diplomatlar oluşturulan mekanizmanın İran ile tüm ticareti kapsayamayacağını belirtirken, amacın Tahran yönetiminin, nükleer anlaşmanın şartlarını yerine getirmeye devam etmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Aktaran: Yücel Tünel

Fotoğraf: Reuters / P. Van De Wouw

Kaynak: https://www.dw.com/fa-ir/iran/a-46041157