İdlib’deki kimyasal silah saldırısına karşılık olarak rejimin hava üssüne füze saldırısı düzenleyen ABD, Esad’in akıbeti konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Yaklaşık 10 gün önce “Suriye’de önceliğimiz artık orada öylece oturup Esad’ı görevden indirmeye odaklanmak değil” diyen ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley, bu sefer, ABD’nin birden fazla önceliğinin olduğunu ve Esad iktidarda kaldığı müddetçe barışçıl bir Suriye göremediklerini söyledi. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ise Suriye politikasında değişiklik olmadığını ifade etti.

“Suriye’de önceliğimiz artık orada öylece oturup Esad’ı görevden indirmeye odaklanmak değil…” 

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, bu sözleri, İdlib’de Esad rejiminin düzenlediği kimyasal saldırıdan birkaç gün önce söylemişti.

Kimyasal saldırının ardından ise farklı bir açıklama yaptı; “Esad iktidardayken siyasi çözümün gerçekleşme olasılığı yok. Esad’ın eylemlerine, mevcut duruma bakarsanız Esad ile barışçıl ve istikrarlı bir hükümet görmek zor” dedi. 

CNN televizyonuna verdiği mülakatta Nikki Haley, “Suriye’de rejim değişikliği ABD’nin şimdi resmi politikası mı?” verdiği yanıtta Esad’ın gitmesini öncelikleri arasında saydı.

“Birden fazla önceliğimiz var. Tek önceliğimiz Esad’ın gitmesi değil, IŞİD’i yenmeye çalışıyoruz. İkincisi, Esad oradayken barışçıl bir Suriye göremiyoruz. Üçüncüsü, İran’ın Suriye’deki nüfuzunu kırmak ve nihayetinde siyasi çözüme ulaşmak. Rejim değişikliğinin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Esad iktidardayken siyasi çözümün gerçekleşme olasılığı yok. Esad’ın eylemlerine mevcut duruma bakarsanız Esad ile barışçıl ve istikrarlı bir hükümet görmek zor.”

Haley daha sonra NBC televizyonunda katıldığı bir başka programda, “Esad’ın Suriye hükümetinin başında olduğu sürece hiçbir şekilde bölgede barış görmüyoruz. Bizim bu süreci yürüttüğümüzden emin olmamız lazım. Siyasi çözümün Suriye halkının çıkarıyla eşleşmesi lazım” ifadesini kullandı.

Tillerson: Politikada değişiklik yok

Haley’nin açıklamaları Trump yönetiminin Suriye politikasında bir değişiklik olduğu işaretlerini verirken ABD’nin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan aksi bir açıklama geldi.

Tillerson, ABD’nin Suriye’de düzenlediği füze saldırısının sadece Esad’ın kimyasal silah kullanımına caydırıcı bir hamle olduğunu ifade etti. ABC kanalına konuşan Tillerson ‘Bizim askeri tutumuzda bir değişiklik yok’ açıklamasını yaptı.

Amerikalı Bakan, Washington’un Suriye’deki önceliğinin IŞİD’i mağlup etmek olduğunu, ne zaman bu görev tamamlanırsa ABD’nin Suriye’ye istikrarı getirebilecek siyasi süreç konusuna odaklanabileceğini belirtti.

Tillerson, ‘İnanıyoruz ki, Suriye halkı bu siyasi süreç yoluyla Esad’ın akıbetine karar verebilecek’ diye konuştu.

Adının yayınlanmaması kaydıyla Reuters’e konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, açıklamaların arasında nüans farklarının bir hata olduğunu ve kasıtlı olmadığını belirterek fazla bilgi vermekten imtina etti.

Trump’ın Suriye politikası

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sırasında IŞİD ile mücadelenin, Esad’ın gitmesi konusundan önce geldiğini söylemişti.

Ancak Trump, ABD’nin Esad’ı sorumlu olarak gösterdiği İdlib’deki kimyasal silah saldırısından sonra Esad ile ilgili, “Suriye ve Esad’a karşı tavrım çok değişti. Bu olay kırmızı çizginin ötesinde benim için çok çizgileri geçti” ifadelerini kullanmıştı. ABD başkanı bu açıklamadan bir gün sonra Suriye’de rejimin hava üssüne füze saldırısı emrini vermişti.

 

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/abdnin-kafasi-esed-konusunda-karisik