Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD’nin Londra Büyükelçisi Woody Johnson, Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan makalesinde, İngiltere’ye, İran’la nükleer anlaşmaya taraf olmayı sürdüren AB’nin değil, ABD’nin tarafında yer alması çağrısı yaptı. Johnson, aksi durumun İngiliz ticareti için ciddi sonuçları olacağı uyarısı yaptı.

Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış (Brexit) sürecindeki İngiltere’nin bundan sonra AB ile nasıl bir ilişki kuracağından ABD başta olmak üzere diğer ülkelerle nasıl serbest ticaret anlaşmaları imzalayacağına uzanan bin bir sorunu varken Trump yönetiminden gözdağı geldi.

Tam da İngiltere’nin can simidi aradığı dönemde

İngiltere’nin “özel bir ilişki” diye formüle ettiği eski sömürgesi ABD’yle ittifakının akıbeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran politikasına uyup uymamasına bağlandı.

İran’la nükleer anlaşmadan çıkıp en ağır yaptırımları uygulamaya başlayan Trump’ın ”İran’la ticaret yapan bizimle yapamaz, yaptırım kapsamına girer” tehdidi, ABD’nin Londra Büyükelçisi Woody Johnson Daily Telegraph gazetesinde yayımladığı makalede yankılandı.

“Brüksel’in gemisinden in Washington’ın gemisine bin”

”Son aylarda ekonomik kriz yüzünden İran çapında hükümeti protesto gösterileri düzenleniyor. İran rejimi ülkesine ve halkına yatırım yapmak yerine parasını vekâlet savaşlarında ve yurtdışındaki şer faaliyetlerinde çar çur ediyor. İran’ın elitleri ceplerini halkın parasıyla dolduruyor.” iddiasında bulunan Johnson, ABD’nin “en yakın müttefikine” İran’la nükleer anlaşmadan çıkması çağrısı yaptı.

“İngiliz küresel diplomatik gücünü yanımızda istiyoruz”

İngiltere’nin AB’nin anlaşmayı destekleyen pozisyonunu terk etmesi ve ABD’nin İran’a çok ağır yaptırımlar uygulama politikasına katılmasını talep eden ABD’li elçi, “ABD, İran’a baskıyı artıracak ve İngiltere’yi yanımızda istiyoruz. İngiltere’den küresel diplomatik gücünü kullanmasını bekliyoruz.” dedi.

İngiliz şirketlerine ültimatom

Başkan açıkça belirtmişti. İran’daki ticari çıkarlarını küresel faydanın önüne koyacak olanlar, ABD ile yaptıkları ticarette ciddi sonuçlara katlanma riskini alacaklar.” tehdidinde bulunan Johnson, İngiliz şirketlerine ”Ya İran’la iş yapmaya son verirsiniz ya da ABD ile ticaretinizde vahim sonuçlarına katlanırsınız” ültimatomunu verdi.

Başbakan May’e meydan okuma

İngiliz basını, ABD’li elçinin, İran’la anlaşmaya taraf kaldırmayı sürdüren Theresa May’in başbakanlığındaki hükümete doğrudan meydan okuduğu yorumunu yaptı.

Makalenin yayımlanmasından 6 gün önce İngiliz Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, ABD’nin İran’a yaptırımlarının Avrupa üzerindeki etkisini bloke etmeye yönelik ortak AB açıklamasına imza atmıştı.

 

Fotoğraf: Reuters / Stefan Rousseau / File Photo

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201808131034724528-abd-buyukelcisinden-ingiltere-ye-gozdagi-ya-iran-a-yaptirimlari-desteklersiniz-ya-da-ticaretiniz-yanar/