Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 2018 Mayıs ayında ABD’nin İran ve 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından İran’la yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini vurgulayarak 12 maddelik bir şart ortaya sürmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabında 5 Kasım 2018 günü yayınlanan bir mesaj ile İran’a yönelik yaptırımların kalkması için Tahran yönetimi tarafından yapılması gereken bazı uygulamalar yeniden sıralandı. “İran rejiminin normal bir devlet gibi davranması için yapması gerekenler” başlığı altında sıralanan maddeler şu şekilde ifade edildi:

1) İran rejimi komşularına yönelik tehditkâr tutumuna son vermelidir. Buna İsrail’i yok etme tehditleri, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne füze fırlatma fikrinden vazgeçmeli. Uluslar arası denizciliğe yönelik tehditkâr tutumlara ve siber saldırılara derhal son vermelidir.

2) İran rejimi Afganistan’da ve bölgede Taliban’a ve diğer terör örgütlerine olan desteğini kesmeli ve üs düzey El Kaide liderlerine ev sahipliği yapmayı derhal sonlandırmalı.

3) İran rejimi Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın terör örgütleri ile militan odalarına olan desteğe son vermeli.

4) İran rejimi Yemen’deki Husi militanlarına sağladığı desteği kesmeli, Yemen’de barışçıl bir siyasi çözümün sağlanması konusunda çalışmalıdır.

5) İran rejimi Suriye’nin tamamında bulunan kendi komutasındaki tüm geçleri çekmeli.

6) İran rejimi Irak hükümetinin egemenliğine saygı duymalı ve Şii militanların silahsızlanmasına, tasfiyesine ve yeniden yapılandırılmasına izin vermeli.

7) İran rejimi her bir asılsız suçlamalar ile alıkonulan tüm ABD vatandaşları ile müttefiklerimiz ile bölgede partner konumunda bulunan dostlarımızın vatandaşlarını serbest bırakmalı.

8) İran rejimi Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihat örgütleri de dâhil olmak üzere Ortadoğu kökenli tüm terörist gruplara olan desteğine son vermeli

9) İran rejimi Uluslar arası Atom Enerji Kurumu’na ülkedeki tüm nükleer alanlara şartsız olarak ulaşabilmelerini sağlamalı.

10) İran rejimi Uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmalı ve Plütonyumu tekrar işlemeyi sürdürmemelidir. Buna nükleer faaliyetler kapsamında bunan Ağır Su Reaktörlerinin kapatılması da dâhildir.

11) İran rejimi balistik füzeleri geliştirmeye son vermeli ve daha fazla nükleer kapasiteli füze sistemlerin fırlatılmasını ve geliştirmesini durdurmalıdır.

12) İran rejimi nükleer programın önceki askeri boyutlarını tamamen açıklamayı ve böylesi çalışmaları süresiz olarak kalıcı şekilde bırakmalıdır.

 

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://ir.voanews.com/a/us-iran/4645315.html