Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 16 Ağustos 2018 günü düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Washington yönetimi tarafından “İran Eylem Gurubu” adlı bir çalışma gurubu kurduklarını söyledi. Söz konusu gurubun başkanlığına Politika Planlama Danışmanı olan Brian Hook’un getirildiğini belirten Pompeo, Hook’un direkt olarak kendisine bağlı çalışacağını ifade etti.

“İran Eylem Gurubu’nun” ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran ile ilgili tüm faaliyetlerini yönetmek, incelemek ve koordine etmekten sorumlu olacağını vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı, İran’ın şiddet içeren ve istikrarı bozucu eylemlerinin, söz konusu gurubun oluşturulmasında önemli rol oynadığını belirterek, İran Eylem gurubunun ayrıca, İran rejiminin davranışlarını değiştirmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.

ABD’nin İran’a karşı sert uygulamalara başvuracağını söyleyen Popeo, İran’a yönelik olarak yürürlüğe giren yaptırımların, İran’ın terörizmi mali bakımdan finanse etmemeye yönelik olduğunu ve bu tutumunu değiştirmekteki yükümlülüğün İran rejimine ait olduğunu kaydetti.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/884784