Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 25 Ağustos 2018 günü yaptığı açıklamada, ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Suriye rejim güçlerinin kimyasal silah kullandığı bahanesi ile Suriye’yi vurmaya hazırlandığını söyledi.

Suriye ordu güçlerinin İdlib’e yönelik olası bir operasyon hazırlığında olduğu bir dönemde, İdlib’teki muhalif unsurların sivillere yönelik bir kimyasal saldırı yaparak sorumluluğunu Suriye rejimine atma hazırlığında olduğunu vurgulayan Konaşenkov, özel bir İngiliz askeri şirketi olan Olive’nin öncülüğünde, kimyasal maddeleri kullanabilmek için eğitilen bir grup rejim muhalifinin İdlib’e giriş yaptığını ifade ederek, bölgede yeni provokasyonların İngiltere gizli servislerinin eliyle hayata geçirilmeye çalışıldığını belirtti.

ABD donanmasına ait USS Sullivans destroyerinin Basra Körfezi’ne giriş yaptığını belirten Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı B-1 bombardıman uçaklarının ise Katar’daki ABD üssünde konuşlandırıldığını ve Suriye’ye saldırı konusunda hazırlıklarını tamamladığını söyledi.

Diğer taraftan Beyaz Saray Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton ise yaptığı açıklamada, Suriye hükümetini uyararak, “Rejim güçleri kimyasal silah saldırılarına devem ederse füze saldırısı düzenleriz.” ifadelerini kullandı. Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı yönünde bir takım bilgilerin ellerinde bulunduğunu ifade eden Bolton, Rusya’yı da uyararak, Moskova’nın, Suriye rejim unsurlarınca kimyasal silah kullanılmasını önlemesini istedi.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak:  http://www.basnews.com/index.php/fa/news/world/460946