Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, ABD’nin bu hafta yeniden görüşmelere başlayacağı Çin’le bir ticaret anlaşmasına varmak istediğini söyledi.

Kudlow, Politico haber sitesiyle yaptığı söyleşide, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Pekin’le bir anlaşmaya varma çabalarını desteklediğini ve iki tarafın da adım atması gerektiği görüşüne katıldığını söyledi.

Kudlow, “Mnuchin bir anlaşma sağlamanın peşinde. İyi bir anlaşma olması koşuluyla kendisine desteğim tamdır.” dedi ve henüz bir anlaşmaya varılmamış olduğunu belirterek şöyle konuştu:

İki taraf da gümrük vergilerini ellerinden geldiğince düşürmeli ve tarife dışı engelleri de de hangi alanda olursa olsun kaldırmalı. Bence çözüm serbest ve açık ticarettir. Sanırım şimdi o noktadayız.”

Yeniden masaya oturacaklar

ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret heyeti bu hafta Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin başkanlığındaki Çin delegasyonuyla Washington’da yeniden masaya oturacak. Görüşmelerde, fikri mülkiyetin korunmasından tarım ürünlerine ve çelik üretim kapasitelerine kadar değişen konular ele alınacak.

Çin’e baskı yapma sözü veren Trump, bu ülkeden ithal edilen ürünlere 150 milyar dolar değerinde gümrük vergileri getireceğini açıklayarak, büyük çaplı bir ticaret savaşı kaygısı yaratmış ve Beijing’in de misilleme niteliğinde kararlar almasına yol açmıştı.

Ancak Trump, İran ve Kuzey Kore ile ticaret yaparak Amerikan yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Çin elektronik şirketi ZTE’ye verilen cezanın yeniden gözden geçirilmesini istemiş ve böylece Çin’e bir zeytin dalı uzatmıştı. Mnuchin, ZTE konusunda nasıl bir karar verileceğini bilmediğini ancak ABD’nin Çin’le bir ticaret savaşına girmek istemediğini söylemişti.

AB kaygılı

Avrupa Komisyonu’nun tarımdan sorumlu üyesi Phil Hogan ise, ABD ile Çin arasında giderek yükselen ticaret anlaşmazlığının yaratacağı “ikincil zarardan” Avrupa Birliği’nin (AB) kaygılı olduğunu söyledi.

Washington, Mart ayında ithal çelik ve alüminyum ürünlerine ağır gümrük vergileri getirmişti. Bu ürünlerin global olarak arz fazlası vermesi, genellikle Çin’in aşırı üretimine bağlanıyor.

AB, büyük çelik üreticilerinin bundan sonra ürünlerini Amerikan pazarı yerine Avrupa’ya yönlendirmelerinin kendi piyasalarını tıkayacağından korkuyor. ABD yönetimi Avrupa çelik ve alüminyum ürünleri için geçici bir muafiyet tanımıştı ancak AB bunun kalıcı olmasını istiyor.

Şi’nin özel elçisinden yoğun ABD diplomasisi

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in özel elçisi olarak dün Washington’da ticari anlaşmazlıkların ele alındığı üst düzey temaslarda bulundu. Liu He, ABD Eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Senato Başkan Vekili ve Senato Maliye Komisyonu Başkanı Orrin Hatch, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkanı Kevin Brady gibi ABD Kongresinin önde gelen isimleriyle bir araya geldi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin-ABD kapsamlı ekonomik diyalog mekanizmasının Çin tarafı sorumlusu olan Liu He, Kissinger ile yaptığı görüşmede, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump’ın rehberliğinde iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli ilerleme kaydettiğine dikkat çekti.

Liu, son ziyaretle iki devlet başkanının görüş birlikleri doğrultusunda, ABD tarafıyla sorunları etraflıca istişare ederek rasyonel çözümler bulmaya ve böylece ikili ticari ilişkilerin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Kissinger, ABD-Çin ilişkilerinin dünya barışı ve refahı için hayati önem taşıdığına işaret ederek, bu ilişkilere stratejik ve uzun vadeli bir bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğini kaydetti. İki ülkenin stratejik koordinasyonu güçlendirerek ortak çıkarlarını genişletmeleri ve anlaşmazlıkları kontrol altına almaları çağrısında bulunan Kissinger, Çin ve ABD’nin bölgesel ve küresel konularda liderlik göstermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Liu He, ABD Kongresinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, Çin-ABD ticari ilişkilerinin çifte kazanç temeline dayandığını vurgulayarak, mevcut sorunların kapsamlı ve objektif bir tavırla, karşılıklı saygı ve eşitlik kuralları doğrultusunda ele alınması gerektiğini belirtti.

Kongre temsilcileri ise ABD’nin Çin ile dostluğunu sürdürmeyi istediğini dile getirdi. Ticari ilişkilerde bazı sorunların yaşanmasına rağmen, ticaret savaşı başlatmanın gereksiz olduğunu vurgulayan temsilciler, iki tarafın istişare yoluyla çıkarlarına uyan çözüm yollarını keşfetmelerinin önemine dikkati çekti.

Kaynak: http://www.turkishny.com/headline-news/2-headline-news/266540-abd-cin-ile-ticaret-konusunda-anlasma-istiyor

http://www.criturk.com/haber/siyaset/xinin-ozel-elcisinden-yogun-abd-diplomasisi-55729