Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Amerikan yönetimine yakın düşünce kuruluşu CFR’nin uzmanlarından Micah Zenko’nun Amerikan askeri makamlarından elde ettiği bilgilere göre ABD 2015 yılı içinde terörle mücadele gerekçesiyle operasyonlar düzenlediği altı Müslüman ülkede toplam 23.144 bomba/füze attı.

Zenko’nun verdiği bilgilere göre atılan bomba/füzelerin ülkelere dağılımı şöyle:

Irak/Suriye      : 22.110

Afganistan       :      947

Yemen              :        58

Somali              :        18

Pakistan          :         11

 

Görüldüğü üzere en çok bomba/füze atışı IŞİD’le mücadele kapsamında Suriye/Irak harekat alanında atılmış. Amerikalı askeri yetkililerin verdiği bilgilere göre Irak/Suriye’de yapılan hava operasyonlarının %77’isi ABD tarafından yapılmaktadır. Aslında Irak/Suriye’de yabancı hava kuvvetlerinin attığı bomba/füzelerin toplam sayısı yaklaşık 28.714 civarında. Yani ABD yanında diğer Batılı güçlerin operasyonlarını da dikkate aldığımızda yaklaşık 30.000 bomba/füzenin atıldığını söyleyebiliriz.

 

Bununla birlikte bu rakamların düşük olduğu gerçek rakamların ise çok daha yüksek olduğu ifade ediliyor. Çünkü bu hesaplamada Yemen, Somali ve Pakistan’daki insansız uçak operasyonlarında her operasyonda tek bir bomba/füzenin atıldığı varsayılmıştır ama gerçekte böyle değildir. Diğer taraftan Bağdat yönetiminin Irak’ta, Esad yönetimi ile Rusya’nın Suriye’de, Suudilerin Yemen’deki operasyonlarda  attığı bomba ve füzelerin sayısı buna dahil değil. Yani 2015 yılında bu altı ülkeye gökten adeta bomba ve füze yağmış.

 

Micah Zenko’nun açıkladığı veriler arasında ilginç bilgiler var. Buna göre;

– Obama dahil son dört Amerikan Başkanı Irak’ı bombaladı.

– Öldürülen sivillerin sayısıyla ilgili net bir bilgi yok.

– IŞİD’li teröristlerin sayısında bir değişiklik yok. Haziran 2014’ten buyana geçen 17 aylık süreçte yaklaşık 25.000 IŞİD’linin öldürüldüğü açıklanmıştı. CIA’ye göre 2014 yılında IŞİD’li sayısı 30.000’di. Ama öldürülen 25.000 IŞİD’liye rağmen ABD’li askeri sözcünün Ocak 2016 başında verdiği bilgiye göre Irak/Suriye’deki IŞİD’li sayısı halen 30.000. Yani 30.000 -25.000=30.000. Bu da IŞİD stratejisini sorgulanır yapmaktadır.

 

Görünen o ki havadan bombalamayla Irak ve Suriye’de IŞİD’i bertaraf etmek mümkün gözükmemektedir. Bunun anlamı IŞİD’e yönelik kapsamlı bir kara harekatının gerekli olduğudur. Başta ABD olmak üzere Batıl güçlerin karada ön cephede savaşmayacakları (sınırlı özel harekat operasyonları hariç) defalarca açıklandı. Dolayısıyla S.Arabistan öncülüğünde kurulan İslam İttifakı’nın bir kara ordusu oluşturmada önümüzdeki aylarda rol üstlenmesi beklenmelidir.