Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bâb bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerine IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 4 askerimiz şehit oldu, 15 asker yaralandı. TSK, Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu, en az 45 IŞİD mensubunun da öldürüldüğünü açıkladı. Bölgede yoğun çatışmalar devam ediyor.

TSK’dan yapılan açıklamada “Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab ve civarında sürmekte olan çatışmalar esnasında, Özgür Suriye Ordusu birliklerine destek veren TSK unsurlarından 4 askerin şehit olduğu, 15 askerin de yaralandığı” belirtildi.
Açıklamada, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu ifade edildi.
Çatışmalar devam ediyor
TSK, çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü duyurdu.
El Bab’daki çatışmalar merkezdeki IŞİD mensuplarının barınma ve silah ve cephane deposu haline getirdiği şehir hastanesi civarında sürüyor. Hastanenin bulunduğu bölge IŞİD tarafından yoğun korunan ve El Bab’a hakim bir tepenin yamacında yer alırken, yoğun çatışmalar devam ediyor.
Çatışmalarda en az 45 IŞİD’linin öldürüldüğü belirtiliyor.
Şehir hastanesinin önemi
Çatışmaların ağırlık kazandığı şehir hastanesi, kente hakim bir noktada bulunuyor. Askeri kaynaklar, hastanenin bulunduğu hakim arazinin ele geçmesiyle IŞİD’in kentteki hakimiyetinin büyük ölçüde kırılacağını tahmin ediyor.
IŞİD mensuplarının bu noktayı kaybetmemek için canlı bomba ve patlayıcı yüklenmiş araçları yoğun şekilde kullanmaya başladığı belirtiliyor.
Çatışmalar sürerken 4 bomba yüklü aracın da içindeki IŞİD mensuplarıyla beraber imha edildiği belirtildi.
TSK’dan yapılan açıklamada; “3 adet ZSU-23 Silah monteli Pikap aracı, 2 adet DOÇKA monteli Pikap aracı, 3 adet Ağır Makinalı Tüfek monteli Pikap aracı, Hava Kuvvetlerimize ait savaş uçaklarınca yapılan hava taarruzları ve yine topçu birliklerimizce açılan ateşler sonucunda muhtelif büyüklükte 47 barınma alanı vurularak imha edilmiş; tespit edilebilen en 45 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirilmiştir” denildi.
El Bab-Halep yolunda tam kontrol
Türk Silahlı Kuvvetleri’nden sabah yapılan açıklamada da, “Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik ileri harekâta devamla, Bab-Halep yolunda tam kontrol sağlanmıştır” denilmişti.
Aynı açıklamada, TSK’ya ait bir aracın geçişi esnasında EYP patlaması sonucu dört askerin yaralandığı belirtiltilmişti.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından sürdürülen Fırat Kalkanı Harekâtı 120. gününde.
Kaynak : http://www.aljazeera.com.tr/haber/el-babda-yogun-catismalar