Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlarının ve müttefiklerinin Başkan’ın Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e Kırım ve Ukrayna konusunda taviz vermesinden çekindiği belirtildi.

Putin ve Trump’ın 16 Temmuz’da Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yapacağı görüşme büyük bir merakla beklenirken ABD basını, Beyaz Saray kanadındaki durumu aktarmaya devam ediyor.

Washington Post gazetesinin ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Trump’ın yakın danışmanları ve müttefikleri, Trump’ın 16 Temmuz’da Putin’le yapacağı görüşmede Kırım ve Ukrayna konusunda taviz vermesinden endişe ediyor.

“Trump anlaşma uğruna geçmiş meselelere göz yumabilecek biri”

Kaynaklar, Trump’ta bir anlaşma yapmak uğruna geçmiş meselelere göz yumabilecek bir kişi gördüklerini ve bu durumun Başkan’ın yakın çevresini ve müttefik ülkelerdeki bürokratları rahatsız ettiğini ifade etti.

“NATO politikası da endişe kaynağı”

Washington Post’a göre Trump’ın NATO ülkelerine yönelik politikası bir diğer endişe kaynağı. Kaynaklardan biri, Trump’ın danışmanlarına diğer ülkelerin NATO’ya katkılarını artırmaması halinde Avrupa’nın savunmasına yönelik harcamaları kısmayı planlandığını söylediğini aktardı.

 

Fotoğraf: Reuters / Carlos Barria

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201807071034181811-trump-putin-kirim-taviz/