Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçildikten sonra ilk görüştüğü yabancı lider olan Abe’yi bu kez Beyaz Saray’da konuk ediyor. Başbakan Abe’ye bugünkü Beyaz Saray ziyaretinde maliye, dışişleri ve ticaret bakanları eşlik ediyor.

 

Japonya Başbakanı, Washington’a “ABD-Japonya Gelişim ve İstihdam İnisiyatifi” adlı paketle gitti. Resmi olmayan rakamlara göre pakette ABD’de 1 milyon 700 bin yeni istihdam yaratılması ve 400 milyar dolar değerinde yeni pazarlar oluşturulması gibi ekonomik önlemler bulunuyor.

İnisiyatifte beş alana vurgu yapılıyor. Bunlar altyapı, robot teknolojisi, yapay zeka, internet ve uzay araştırmaları olarak öne çıkıyor. Abe’nin yatırım önerileri arasında Japonya’nın ABD’ye hızlı tren sistemleri satışı ile 3 bin vagonun yenilenmesi de yer alıyor. Japon Otomobil üreticisi Toyota’nın da Abe’nin ziyareti sırasında önemli bir yatırım kararını açıklaması bekleniyor.

Trump, ABD’nin Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından çekilmesi için başkanlık emrini ocak ayında imzalamıştı. TPP’de ABD’nin yanı sıra Japonya, Avustralya, Meksika ve 8 ülke daha bulunuyordu. Trump, bunun yerine ülkelerle ikili anlaşmalardan yana olduğunu belirtmişti. Japonya’nın ise Çin ile rekabet edebilmek adına TPP’nin devam etmesini istediği biliniyordu.

Görüşmede ayrıca Japonya’da konuşlandırılmış Amerikan birliklerinin masraflarının gelecekte nasıl paylaştırılacağı, Kuzey Kore tehdidi, Çin’in Güney Çin Denizindeki faaliyetlerinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201702101027160359-trump-japonya-basbakani-abeyi-konuk-ediyor/