Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın Varşova’da Avrupa ülkelerinin liderleriyle yapacağı görüşmede, ABD doğalgazının Avrupa’ya sevkiyatının artırılmasını talep edeceğini açıkladı.

Reuters’in haberinde, Trump’ın önümüzdeki Perşembe günü gerçekleşecek görüşmede, ABD şirketlerinin Orta ve Doğu Avrupa’ya sıvılaştırılmış gaz sevkiyatını kolaylaştırma niyetinde olduğunu ilan edeceği aktarıldı.

Rusya’ya yönelik sert duruşu destekleyen birçok Cumhuriyetçi senatör, gaz ihracatının siyasi baskı aracı olarak kullanılmasını destekliyor.

Eski NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı James Jones, ABD’nin gaz ihracatını artırmasının Rusya’nın bölgedeki imkânlarını azaltacağını belirterek, “Enerji kaynaklarını ihraç ederek ve yeterince kaynağa sahip olmayan ülkelere daha bağımsız olma ve bağımlılığı azaltmaya yardım ederek ABD kendi iyi niyetini gösterebilir” dedi.

Aşırı mal arzının Trump’ın tüm çabalarına rağmen ABD’nin enerji ihracatını sınırlandırabileceğini belirten uzmanlar, Rusya’nın coğrafi yakınlık ve boru hattının varlığı gibi önemli üstünlüklere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201707041029121007-trump-dogalgaz-ihracatini-rusyaya-siyasi-baski-araci-olarak-kullanacak/