ABD Başkanı Donald Trump’ın, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından gizli yürütülen ve Suriye ordusuna karşı savaşan muhaliflere eğitim ve silah temin eden programı bitireceği iddia edildi.

Washington Post gazetesinde yer alan ve üst düzey ABD’li yetkililere dayandırılan habere göre Trump, söz konusu kararını yaklaşık bir ay önce aldı.

Yetkililere göre Donald Trump, 7 Temmuz’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya’daki görüşmesinden kısa bir süre önce Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ve CIA Direktörü Mike Pompeo ile yaptığı bir görüşmede CIA’in gizli programına nokta koymaya karar verdi.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı’nın halen Demokratik Suriye Güçleri (DSG) özelinde devam ettirdiği eğit-donat programının Trump’ın bu kararından etkilenmeyeceği bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Beyaz Saray ve CIA henüz bir açıklama yapmazken, Trump’ın bu kararının, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevden ayrılması noktasında gönülsüz ve sınırlı güce sahip olduğu anlamına geldiği belirtildi.

Haberde, Suriye ordusuna karşı savaşan muhaliflere yönelik eğit-donat programlarının bitirilmesini Moskova’nın uzunca bir süredir istediğine de vurgu yapıldı.

‘SURİYE’DE PUTİN KAZANDI’

Gazetenin haberine göre, CIA’in programı hakkında bilgi sahibi olan bir yetkili, “Bu, bölge için çok önemli bir karar. Suriye’de Putin kazandı” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201707201029357021-trump-cia-suriyeli-muhaliflere-yonelik-programi-bitiriyor/