Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD’nin yeni Afganistan stratejisinin açıklanmasının ardından Washington’da basın toplantısı düzenledi. Tillerson konuşmasında, Afganistan konusunda Pakistan’ın daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi ve ABD ile Pakistan arasındaki ilişkilerin tarihsel önemine işaret etti.

Son yıllarda İslamabad ile Washington arasında “güven sorunu” yaşandığını dile getiren Tillerson, “İki ülke arasında güven sorunu var. Çünkü terör örgütleri Pakistan’ı güvenli bölge haline getirerek, ABD askerlerine ve görevlilerine yapacakları saldırıları burada planlıyor. Aynı zamanda Afganistan’daki barışa mani oluyor.” dedi.

Pakistan’ın farklı bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirten Tillerson, “Biz terörist gruplardan korunmaları için kendileriyle çalışmaya hazırız. Kendilerine olan desteğimize şart koşacağız ve kendileriyle olan ilişkimiz bu bölgeden gelecek sonuçlara bağlı olacak.” ifadesini kullandı.

“Savaş Afgan güçleriyle yapılacak”

Tillerson, ABD’nin Afganistan’da uygulayacağı yeni stratejiyi, ABD’nin Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı verdiği mücadeleyi örneklendirerek anlattı. ABD’nin IŞİD’e karşı yürüttüğü mücadeleyi “başarılı bir kampanya” olarak nitelendiren Tillerson, benzeri bir taktiği Afganistan’da uygulayacaklarını söyledi.

Tillerson, Irak ve Suriye’den “çok fazla ders” çıkardıklarını ve bu tecrübeleri Afganistan’a aktaracaklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bazı Afgan güçlerine yeni bir eğitim vermek bizim ordumuz için biraz zaman alacak. Savaş Afgan güçleriyle, yani ordusu ve güvenlik güçleriyle yapılacak fakat son 1-1,5 sene içinde gördüğümüz cephelerin kaybedilmesi durumunu daha istikrarlı bir yola sokabiliriz ve Afgan güçleri adına sahada galibiyet görmeye başlayacağımızı umut ediyorum.”

“Hindistan ABD’nin çok önemli bir bölgesel müttefiki oluyor”

Tillerson, ABD’nin yeni Afganistan stratejisinde Hindistan’a önemli bir rol düştüğünü de dile getirerek, “Hindistan, ABD’nin çok önemli bir bölgesel müttefiki oluyor ve başta Afganistan ekonomisi olmak üzere Afgan hükümetine çok önemli destek verdiler. Gelişimlerine yardım ettiler. Ekonomik destek oldular.” diye konuştu.

Afganistan’ı istikrarlı bir ülke haline getirmek için ekonomisinin düzelmesinin önemine vurgu yapan Tillerson, Hindistan’da gelecek hafta bu konuda bir toplantı yapılacağını, bu toplantının Afganistan adına önemli olduğunu söyledi.

“Rusya Taliban’a silah veriyor” iddiası

Rex Tillerson, bir soru üzerine, Rusya’nın Taliban’a silah vermesi iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya’nın Taliban’a silah vermesi iddialarını dillendiren Tillerson, bunun uluslararası normlara ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu belirterek, bu hususu Rusya’nın dikkatine sunduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Taliban’a silah verdiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı. Rus Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova da, Rusya’nın Taliban’ı silahlandırması konusunda dezenformasyon yapıldığını belirtmişti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201708231029827332-tillerson-irak-suriyeden-cikardigimiz-dersleri-afganistanda-uygulayacagiz/