Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD’ye yaptığı ziyarete devam eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman 2 Nisan 2018 günü Atlantic dergisi ile yaptığı mülakatta, İsrail’in bölgede kendi topraklarına sahip olma hakkı bulunduğunu söyledi.

Bazı kesimler tarafından bu açıklama Suudi Arabistan’ın İsrail’i remi olarak tanıyacağı yönünde değerlendirildi.  Selman kendisine sorulan ve “Yahudi halkının kendi atalarının yurdunda bir ulus devlete sahip olma hakkının olduğuna inanıyor musunuz?” yöndeki soruya verdiği cevapta, “Her halkın her yerde huzur dolu, ülkesinde yaşama hakkı vardır. Filistinlilerin ve İsraillilerin kendi topraklarına sahip olma hakkı bulunmaktadır.” cevabını verirken İsrail’le resmi ilişki kurulması için Filistinlilerle anlaşmaya varılmasının ön koşul olduğunu ifade etti.

Bölgede Yahudilerle hiçbir sorunlarının bulunmadığını belirten Selman, İsrail’de sağlanacak kalıcı bir barışın Suudi Arabistan, Basra Körfezi ülkeleri ile Mısır ve Ürdün’e büyük katkı sağlayacağını, Suudi Arabistan için bölgede en büyük tehdidi başta İran olmak üzere, Hizbullah, IŞİD, El Kaide ve Hamas’ın oluşturduğunu vurguladı. Bin Selman söyleşide İran konusuna da değinerek,  “İran’da yaşanan 1979 İslami devrimi kısır bir ideolojiye dayanan bir rejim yarattı. Biz halen bölgede bu kısır ideoloji ile sorunlar yaşıyoruz.” dedi.

ABD eski Başkanı Obama’nın İran’a açılma şansı verilirse değişiklik göstereceğine inandığı ve bu yönde taktik geliştirdiğini belirten Selman, ancak bu taktiğin yanlış olduğunu ve bu türde bir ideolojiye sahip bir rejimin değişme şansının bulunmadığını ifade etti. İran’ın bölgedeki faaliyetlerini ve nüfuzunu etkisiz hale getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Selman, “Biz bunu Afrika, Asya, Malezya, Lübnan, Irak ve Yemen’de bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz ve bu yöntem ile İran’ın kendi iç sorunlarına odaklanmasını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“İran Dini Lideri Ali Hamaney Ortadoğu’nun Hitleridir”

Muhammed Bin Selman, aynı mülakatta, İran Dini Lideri Ali Hamaney’i Hitlere benzetti. Ali Hamaney’in, Adolf Hitler’in daha güzel görünmesini sağladığını ifade eden Selman, Hitler, Ali Hamaney’in yapmaya çalıştıklarını yapmadı. Hitler Avrupa’yı fethetmeye çalıştı. Bu kötü bir şeydir ancak Hamaney Dünyayı fethetmeye çalışıyor ve Dünyanın tek hâkiminin kendisi olduğunu zannediyor. İki si de zalimdirler.  Hamaney Ortadoğu’nun Hitleri ifadelerini kullandı.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynaklar:

https://www.mashreghnews.ir/news/843402/

https://ir.sputniknews.com/world/201804033447817