Suriye’deki ateşkesin garantörü olan Rusya, Türkiye ve İran’ın, Suriye’de güvenli bölgeler kurulmasına ilişkin memorandumu imzaladığı belirtildi.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre, Rusya ve Türkiye ve İran, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Suriye barış görüşmelerinin 4. turunda Suriye’de güvenli bölgeler kurulmasını öngören memorandumu imzaladı.
Suriye muhalefet heyetinden bazı üyeler, imza törenine müdahale ederek memorandumu protesto ederken, bazı muhalifler de salonu terk etti.

​MEMORANDUMA GÖRE SURİYE’DE 4 GERİLİM AZALTMA BÖLGESİ OLUŞTURULACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün Soçi’de yaptığı görüşmenin ardından, güvenli bölgeler konusunda nihai kararın Astana’da bir araya gelecek olan Suriye hükümeti ile muhalifler tarafından verilmesi gerektiğini söylemişti.

Sputnik’in ulaştığı memorandum taslağına göre, bu belge, biri İdlib, biri Humus’un kuzeyi, biri Doğu Guta, biriyse ülkenin güneyinde olmak üzere 4 gerilim azaltma bölgesi oluşturulmasını öngörüyordu.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201705041028342374-usya-turkiye-ve-iran-guvenli-bolgelerle-ilgili-memorandumu-imzaladi/