Suriye Müttefikleri Müşterek Harekât Odası 10 Şubat 2018 günü yayınladı bildiri ile İran’a ait bir İnsansız Hava Aracının Filistin toprakları üzerinden İsrail hava sahasına girdiği iddiasıyla düşürüldüğünü açıklayan Tel Aviv yönetiminin yalan söylediği ifade edildi.

Söz konusu İnsansız Hava Aracının bölgede terör örgütü IŞİD’e yönelik olarak İstihbarat Toplama Faaliyeti icra ettiği belirtildi. İsrail uçaklarının Humus kentinin doğusunda bulunan T-4 Havaalanında bulunan İnsansız Hava Araçlara yönelik 10 Şubat 2018 günü sabah saatlerinde bir saldırı düzenlediği ifade edilen bildiride, söz konusu havaalanında konuşlu bulunan İnsansız Hava Araçlarının, terör örgütü IŞİD’e yönelik olarak kullanıldığı ve terörizmle mücadelede önemli bir katkı sağladığı vurgulandı.

İsrail rejimi ve İşgalci ABD’nin bölgede terör örgütü grupları desteklediği belirtilen bildiride, ABD’nin IŞİD’in menfaatleri yönde faaliyet yürüttüğü, ABD’nin IŞİD teröristlerini Fırat Nehri’nin doğusundaki Tanf bölgesinde bulunan kendi üssünde barındırdığı,  bazılarının ise Irak’taki bilinmeyen kendi üslerine nakledildiği belirtildi.  İsrail’in bundan sonra benzer türde Suriye’ye yapacağı her türlü saldırıya sessiz kalınmayacağı vurgulan bildiride, Tel Aviv tarafından yapılacak her yeni saldırıya en sert şekilde karşılık verileceği ifade edildi.

 

Kaynak: http://www.tabnak.ir/fa/news/773100/

Aktaran: Yücel Tünel