Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
Google+
Google+
http://ankaenstitusu.com/suriye-devlet-baskani-esad-suriyeye-olasi-saldiri-bolgedeki-istikrarsizligi-daha-da-artirir/
YouTube
YouTube

İsrail savaş uçakları tarafından Suriye’nin Tayfur hava üssüne saldırı düzenlenmesi ardından Şam’a giden İran Dini Lider Ali Hamaney’in Uluslar arası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti 12 Nisan 2018 günü Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü.

Taraflar arasında yapılan görüşmede iki ülke ilişkileri ile bölgesel ve uluslar arası konular ele alındı. ABD, İngiltere ve Fransa’nın olası Suriye saldırısına temas eden Esad; bu tür bir eylem sadece bölgedeki istikrarsızlığı daha da artıracaktır uyarısında bulundu. Velayeti ise Rejim güçlerinin bundan sonra İdlib ve Fırat Nehri’nin doğusuna operasyon düzenlemesini istedi.

Taraflar arasında yapılan görüşmede basına yansıyan detaylar şu şekildedir: Suriye ordusunun radikal teröre karşı savaş meydanında sağladığı her zafere karşı eş zamanlı olarak bir kısım batılı devletlerin, Suriye rejimini hedef alarak olayların akışını değiştirmeye çalıştığını ifade eden Ali Ekber Velayeti, bu devletlerin Suriye’de vekil olarak kullandıkları terör örgütleriyle işbirliği içinde uydurdukları bir takım yalanlar ile Suriye’ye tehditler savurduğunu söyledi. Bu kez tehditlerin tam da Şam kırsalında yer alan Doğu Guta ve halkın radikal terörden kurtarılmasının ardından geldiğini savunan Velayeti, Doğu Guta’nın hükümet güçlerince kurtarılmasından dolayı Beşar Edsad’ı tebrik ederek, rejim güçlerinin İdlib ve Fırat’ın doğusunda ABD ile terör örgütü PYD/YPG’nin IŞİD’den aldığı bölgelere operasyon yapmasını istedi.

Suriye’nin diğer bölgelerinde yenilgiye uğrayan cihatçıların tahliye anlaşmaları kapsamında gönderildiği İdlib kentinin önemine dikkat çeken Velayeti, “İdlib önemli bir Suriye vilayeti ve çok yakında özgürleştirilmesini umuyoruz, diğer taraftan Fırat’ın da doğusu çok önemli bir bölge. Bu bölgeyi özgürleştirmek ve işgalci ABD’lileri buradan atmak için büyük adımların atılmasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede Beşar Esad ise; bazı devletlerin Doğu Guta’da güvendikleri ve üzerine planlar yaptıkları durumların değişmesi, Suriye’ye yönelik savaş planlarının yenilgiye uğramasıyla birlikte Suriye ve halkına karşı yeniden tehditler savurmaya başladıklarını ifade ederek, Suriye ve halkına karşı yükselen sesler ya da olası herhangi bir düşmanca hareketlenme, Ortadoğu’da gerginliği tırmandırma ve istikrarı sabote etmekten başka hiçbir işe yaramayacak uyarısında bulundu.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://parstoday.com/fa/iran-i128822