Suriye'de aralarında Ahrar'uş Şam'ın da olduğu 43 silahlı muhalif grup, SMDK tarafından oluşturulan Geçici Suriye Hükümeti'nin çatısı altında birleşmeyi kabul ederek “Ulusal Ordu” kurulması konusunda uzlaştı. Yeni oluşumun Türkiye tarafından da desteklendiği belirtildi.

ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre 43 askeri muhalif grup Suriye Geçici Hükümeti çatısı altında “Savunma Bakanlığı” ve “Ulusal Ordu” kurulması konusunda uzlaşmaya vardı.

Geçen hafta Suriye İslam Meclisi ve Suriye Geçici Hükümeti, sahadaki muhalif grupları tek çatı altında birleşmeye çağırarak “Milli Ordu” kurulması konusunda çağrıda bulunmuştu. 

Çağrıya olumlu yanıt veren, büyük çoğunluğu Ahrar'uş Şam ve ÖSO'ya bağlı 43 muhalif grup, Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Cevad Ebu Hattab'ın Savunma Bakanı olmasını kabul etti.

“Türkiye destekli muhalifler de yer alıyor”

Yeni oluşuma Fırat Kalkanı bölgesinde faaliyet gösteren Türkiye destekli muhalif grupların yanı sıra Ahrar'uş Şam, Feylak'uş Şam, Sultan Murat Tugayı, Şam Cehhesi, Nureddin Zengi Örgütü ve bazı ÖSO grupları da destek veriyor.

Sputnik'e konuşan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Abdulrahman Mustafa, Suriye'deki silahlı muhalif grupların tek çatı altında toplanması için çalışmalarının olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"SMDK çatısı altında yer alan Suriye Geçici Hükümeti,  muhalif grupların birleşmesiyle ilgili 2 gün önce Gaziantep'te bir toplantı yaptı. Bu toplantıda bir ulusal ordu kurulması hedeflendi. Bu toplantıya muhalif gruplar, ÖSO ve diğer gruplar katıldı. Bu ulusal ordunun içerisinde Ceyşul İslam (İslam Ordusu), Ahrar'uş Şam, Feylek'uş Şam, Munasır Billah Tugayı, Şam Cephesi, Sultan Murat Tugayı yer alıyor.

Ilımlı muhalif grupların yüzde 90'ı bu oluşumun içerisinde yer alacak. Gönül isterdi ki bu ulusal ordu 7 sene önce gerçekleşebilseydi. Biz başından beri ulusal bir ordunun kurulmasını istiyorduk. Bu ordu uzun bir çalışma gerektiriyor. 43 askeri birliğin, Geçici Hükümet'in savunma bakanına bağlılığını bildirmesi ve ulusal orduya katılmayı kabul ederek desteklerini ifade etmeleri önemlidir. Tabii bu kolay olmayacak bir başlangıçtır. Çünkü tüm askeri birliklerin 'Ulusal Ordu'ya entegre edilmesi gerekiyor. Bu ordu profesyonel olacak. Askeri rütbelere dayalı bir sistem olacak. Bu ulusal ordu Esad ve terör gruplarına karşı mücadele edecek."

“Ortak harekât olmayınca başarı gelmiyor”

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan bir ÖSO komutanı, ortak bir ulusal ordu kurma çalışmalarının çoktan beri var olduğunu belirtti: "Suriye'de muhalif gruplar hep dağınık haldeydi. Dağınık olunca çoğu zaman sorun oluyor. Ortak bir hareketlilik olmayınca başarı da pek getiremiyordu. Birlik olmadıkları için muhalif silahlı gruplar çoğu zaman kendi aralarında savaşıyorlardı. Suriye'de büyük örgütler YPG, IŞİD ve Suriye ordusu varken silahlı muhalif grupların dağınık halde onlara karşı mücadele etmeleri mümkün görünmüyor. Bu sorunları aşmak amacıyla 43 muhalif grup birleşme kararı aldı.

“Ahrar’uş Şam öncülük ediyor”

Yeni oluşumla artık hiçbir grup kendi başına göre hareket edemeyecek. Yeni oluşuma Ahrar'uş Şam öncülük ediyor. Bu oluşumda Suriye'nin güneyi ve kuzeyinde yer alan tüm muhalif silahlı gruplar yer alıyor. Yeni oluşumla tüm tugaylar birlik olacak. Yeni oluşumun amacı ortak hareket etmektir. Hedefimiz (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad yönetiminin devrilmesi ve YPG'nin ülkemizden temizlenmesi olacak. Yeni oluşum Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından da destekleniyor."

 

Fotoğraf: AFP 2017 / Mahmud Al-Halabi

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709071030036055-smdk-suriye-muhalif-ulusal-ordu/