Hava kuvvetlerine ait uçakları modernize etmeye başlayan Sırbistan, Moskova’nın vermeye hazır olduğu MİG-29 uçakları ile birlikte Yugoslavya döneminden beri sahip olduğu uçakları da elden geçirmek istiyor.

Rusya daha önce, sadece onarımının Belgrad tarafından karşılanması şartıyla Sırbistan’a 6 adet MiG-29 uçağı vermeye hazır olduğunu açıkladı. Sırbistan Savunma Bakanlığı’nın hesaplarına göre onarımı 185 milyon euro tutacak uçakların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasından sonra sevk edilmesi bekleniyor.

Rusya’nın sağladığı bu yardımın yanında Sırbistan, eski Yugoslavya döneminden bu yana elinde bulunan Galeb eğitim uçaklarını ve J-22 Opao avcı uçaklarını da modernize etmek istiyor.

Sputnik’e konuşan Sırbistan Savunma Bakanlığı savunma teknolojileri idaresi başkanı Bojan Zrnic, piyade birliklerine destek vermesi ve uzak savaş için J-22 Opao avcı uçaklarının modernize edilmesi gerektiğini söyledi.

Zrnic, “Yakında kesin kararın alınmasını bekliyoruz, bana göre yüzde 99 olasılıkla Opao uçaklarının modernizasyonuna geçilecek. Modernizasyon, hava savunma sistemlerinin menziline girmeden kullanılabilen yeni hava silahlarının geliştirilmesini de dahil ediyor” dedi.

KULLANIM SÜRESİ 48 YILA ÇIKARILABİLİR

Zrnic, 80’li yıllarda üretilen ve 1992 yılında üretimden kalkan J-22 Opao avcı uçaklarının kullanım süresinin uzmanlara göre toplam 48 yıla kadar çıkarılabildiğini aktardı.

Sırbistan’ın eski dönemden kalma 31 adet J-22 Opao avcı uçağının bulunduğunu söyleyen Zrnic, uçaklardan her birinin modernizasyonunun ortalama 1-8 milyon euro’ya mal olabileceğini öngördü.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201703221027757120-sirbistan-avci-ucaklarini-modernize-ediyor/