Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya ile ABD’nin stratejik istikrar konusunu kapsamlı bir şekilde görüşüp diyalog yoluyla ilerleme kaydetmek için yol haritası belirleme vaktinin geldiğini söyledi.

Sputnik’e konuşan Ryabkov “Stratejik istikrar sorunu çok büyük bir konu ve artık gerçekten de kapsamlı bir şekilde görüşülme ve çözüm yolu bulunamasa da ilerleme kaydetmek için bir yol haritası belirleme vakti geldi” ifadelerini kullandı.

‘DİYALOG KURMA YANLISI OLACAĞIZ’

Ryabkov ayrıca “İki nükleer büyük güç olan Rusya ve ABD’nin dünyada güvenlik ve barışı, istikrarı sağlamak için özel bir sorumluluğu var ve bu sorumluluk duygusundan yola çıkarak, Rusya olarak diyalog kurma yanlısı olacağız” dedi.

‘STRATEJİK İSTİKRAR GÖRÜŞMESİNİN TARİHİ YAKINDA BELİRLENECEK’

Ryabkov, Moskova’nın Rusya ile ABD’li uzmanlar arasında stratejik istikrar konusunda gerçekleşecek görüşmenin gündemi, tarihi ve formatının yakın zamanda belirlenmesini umduğunu belirtti.

Ryabkov “Moskova ve Washington arasında stratejik istikrara yönelik diyalog kurma yönünde prensipteki anlaşma, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Shannon arasında 8 Mayıs’ta New York’ta gerçekleşen görüşmede imzalandı” ifadelerini kullandı.

Ryabkov, Washington’ın bu anlaşmadan geri çekilmemesini umduklarını da kaydetti.

Ryabkov, Washington’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) konusu da dahil olmak üzere, karşılıklı diyaloğun normalleşmesine yönelik başarısızlıklardan Moskova’yı sorumlu tutmasının endişe verici olduğunu ifade etti.

Sergey Ryabkov, Moskova ile Washington arasında kapsamlı bir stratejik istikrar diyaloğundan sonra balistik füze savunma sistemleri konusunu görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Trump yönetiminin, eskisi gibi ABD balistik füze savunmasının Kuzey Kore ve İran’dan gelen tehditlere karşı koyma amaçlıymış gibi yansıtmaya çalıştığını söyledi.

Ryabkov “Ancak bu sistemlerin gelişim dinamiği, teknolojik bilgileri, testleri, mali ölçeği ve sayıları ile kalitesinin artacağı yönündeki görüşmeler, bu sistemlerin ABD’nin ve müttefiklerinin bahsettikleri tehditlere karşı güvenliğini sağlayamaya yönelik olmadığı konusunda hiçbir şüphe bırakmıyor. Bu yalnızca Ruslara değil, Rusya’ya değil, Rusya’nın nükleer caydırıcılığına karşı. Fakat ABD stratejik istikrar diyaloğunun yeniden başlatılması için parametreler konusunda anlaştığında, Moskova olarak bu konuları görüşmeye hazırız ve görüşeceğiz de” dedi.

Ryabkov, ayrıca daha önceki görüşmelerde konu çözüm arayışına geldiğinde ABD’nin geri adım attığını da kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer silahların yayılmasını önlemeden sorumlu yardımcısı Christopher Ford, dün Silah Kontrol Birliği’nde Rusya ile ABD arasında balistik füze savunma sistemlerine yönelik görüşmelerin, Kuzey Kore ile İran’ın teşkil ettiği tehditlerin kontrol altına alınması durumunda nitelik bakımından daha farklı olacağını söylemişti.

Ford, Sputnik’e yaptığı açıklamada da ABD’nin nükleer silahların yayılmasını önleme konusunda Rusya ile gerçekleştirmek istedikleri görüşmenin formatı ve tarihinin belirlenmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini, görüşmenin yakın zamanda yapılmasını umduklarını söylemişti.

‘FARKLI BİR YAKLAŞIMI OLUMLU KARŞILARIZ’

Ryabkov, Moskova’nın Trump’ın balistik füze savunması konusunda geliştirebileceği, selefi Barack Obama’nınkinden daha makul bir yaklaşım ı olumlu karşılayacağını, ancak şimdiye kadar farklı bir yaklaşım geliştirilmediğini söyledi.

Ryabkov “Yeni yönetim daha makul bir yaklaşım geliştirirse, bunu olumlu karşılarız, ancak şimdilik bu yönde bir işaret görmüyoruz” dedi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201706031028737763-ryabkov-rusya-abd-stratejik-istikrar/

            https://tr.sputniknews.com/rusya/201706031028738090-ryabkov-abd-fuze-savunma-sistemi-gorusme/