Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da Mevlüt Çavuşoğlu ve Cevad Zarif’le yaptıkları görüşmenin sonunda Suriye kriziyle ilgili ortak deklarasyon kabul ettiklerini açıkladı. Lavrov, Çavuşoğlu’yla yaptıkları görüşmede teröristlerin hareketleri hakkında istihbarat değişimi yapılması konusunda mutabakat sağladıklarının altını çizdi.

Görüşmenin sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, “Bugünkü görüşmemizin sonuçlarının yer aldığı bir ortak deklarasyon kabul ettik. Her halükarda BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı ve Soçi’de Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’nin tavsiyeleri doğrultusunda siyasi çözümün alternatifsizliğine sıkı bağlılığımızı koruyoruz.” dedi.

Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’nin bölünmesi girişimlerini kabul edilemez bulduğunu kaydetti.

“Ortak çabalara zarar verilmesine karşı koyacağız”

Lavrov, üç ülkenin Astana formatı kapsamındaki çabalarına zarar verilmesine karşı koyacaklarını belirterek, “Bu çabaların devam etmesinde kararlıyız. Üç ülkenin Suriye’deki durumu 2254 sayılı karardaki hedeflere ulaşma çizgisine yeniden getirmek için gerek müştereken gerekse de münferiden atacağı adımlar üzerinde mutabakat sağladık.” ifadelerini kullandı.

“Muhalefetin iktidar değişikliği talebi yıkıcı”

Lavrov’a göre Rusya, Türkiye ve İran, Suriye muhalefetinin Cenevre müzakerelerinin ön koşulu olarak Şam’da iktidar değişikliği talebini yıkıcı buluyor.

Lavrov, “Cenevre müzakerelerine dönülmesine yönelik çabalar sürerken bazı dış muhalefet temsilcilerinin açıklamalarını son derece yıkıcı buluyoruz. Bu taraflar, Suriye krizinin çözümü ve siyasi müzakerelere geçiş için iktidar değişikliği, Suriye yönetiminin savaş suçlusu olarak mahkemeye sevk edilmesi gibi ön koşullar öne sürüyorlar. Bu tür yaklaşımlar 2254 sayılı kararın içeriğiyle çelişmekle kalmıyor, aynı zamanda da müzakere sürecini yeniden başlatmaya yönelik çabaları zora sokmak istiyor.” dedi.

“Gerilimi azaltma bölgelerinde terörle mücadeleden taviz vermeyeceğiz”

Lavrov, Suriye’deki gerilimi azaltma bölgelerinde saklanmaya çalışan teröristlerle mücadelenin taviz verilmeden sürdürüleceğini belirtti. Lavrov, vatansever militanların teröristlerden derhal ayrılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakanlar, Suriye’de gerilimin düşmesine katkı sunan ateşkes rejimini korumaya bağlılıklarını teyit ettiler.

“Ankara ile istihbarat değişimi konusunda mutabakat sağladık”

Lavrov, bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptıkları görüşmede istihbarat kurumları arasında teröristlerin hareketleri hakkında istihbarat değişimi yapılması konusunda mutabakat sağladıklarının altını çizdi.

Lavrov, “Yetkili makamlarımızın yabancı teröristlerin ve militanların takip edilmesi için azami seviyede net, somut ve gerçek zamanlı istihbarat değişimi yapmaları gerekiyor. Bugün söz konusu çalışmanın yapılması konusunda mutabakat sağladık. Türkiye veya Rusya’nın ülkeye giriş yasağı getirdiği kişiler ile Türkiye tarafından sınır dışı edilen kişiler hakkında düzenli olarak istihbarat değişimi yapacağız.” diye konuştu.

Fotoğraf: AP Photo / Pavel Golovkin

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201804281033225197-rusya-turkiye-iran-suriye-deklarasyonu/