Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan 28 Ağustos 2018 günü yapılan açıklamada, Rusya’nın Karadeniz Donanması’na ait iki adet savaş geminin 27 Ağustos 2018 günü Çanakkale Boğazı’nı  geçerek Suriye açıklarına doğru hareket halinde olduğu bildirildi.

Söz konusu iki savaş gemisinin de Suriye açıklarına gitmesi ile birlikte Rusya’nın Akdeniz’de toplam 13 savaş gemisinin bulunacağı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde ABD, Fransa ve İngiltere tarafından Suriye rejimi tarafından İdlib bölgesinde kimyasal silah kullanıldığı iddia edilerek söz konusu kimyasal silahların rejim tarafından kullanılmaya devam edilmesi halinde Suriye’ye yönelik bir hava saldırısı düzenlenebileceği bilgisinin gerek Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda gerekse bağımsız basın yayın organlarında yer alması sonrasında, Rusya’nın Suriye’ye yönelik düzenlenebilecek olası bir füze saldırısında bölgede bulunan kendi üslerinin korumasını sağlamak maksadıyla bölgeye savaş gemileri gönderdiği vurgulandı.

Diğer taraftan ABD donanmasına ait Toma Hawk füzeleri ile donatılmış bazı savaş gemilerinin de Akdeniz açıklarında demirlediği ifade edildi.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/888224/13