Suriye’de Rakka kentinin IŞİD’den alınması için Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) düzenlediği operasyonun 4. aşaması başladı. Sputnik’e konuşan Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü DSG Komutanı Cihan Şex Ehmed, operasyonun 4. aşamasını başlattıklarını belirterek, bu hamleyle Rakka’nın kuzeyini tamamen özgürleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü YPG’nin başat güç olarak yer aldığı DSG, Rakka operasyonunun dördüncü aşamasını başlattı.

Operasyon resmi bir duyuru ile açıklandı.

Dördüncü aşamayla Rakka’nın kuzeyinin IŞİD’den alınması ve kentin kuşatılması hedefleniyor.

‘KOALİSYONUN DESTEĞİYLE BAŞLATILDI’

Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Komutanlığı, yaptığı açıklama ile Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 4. aşamasını başlattığını ilan ederek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Komutanlığı olarak, Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 4. aşamasının başladığını ilan ediyoruz. Bu aşamada Rakka’nın kuzeyinin tamamı ve Celab Vadisi IŞİD’den kurtarılacaktır. Hamlenin 4. aşaması DSG çatısı altında faaliyet yürüten çok sayıda güç ve uluslararası koalisyon güçlerinin desteğiyle başlatılmıştır. Bu aşamada doğu ve batı kollarında bulunan DSG savaşçıları Rakka’ya doğru ilerleyerek, Celab Vadisi ve Rakka’nın kuzeyini kurtaracaktır.”

‘RAKKA’NIN KUZEYİNDE 10’DAN FAZLA KÖY HALA IŞİD’İN ELİNDE’

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü DSG Komutanı Cihan Şex Ehmed, “Rakka’nın özgürleştirilmesi için yaptığımız diğer hamleleleri başarıya ulaştırdık. Şimdi hamlenin 4. aşamasını başlattık. Bu hamleyle Rakka çevresindeki kırsal alanları ve köyleri IŞİD’den temizleyeceğiz. Artık yönümüzü Rakka kentine çevirmemiz amacıyla bunu yapıyoruz. 4. aşamayla amaç Rakka’nın kuzeyini temizlemek olacak çünkü Rakka’nın kuzeyinde 10’dan fazla köy hala IŞİD’in elindedir. Bizim hedefimiz o köyleri özgürleştirmek olacaktır” dedi.

Rakka Operasyonu’nun ilk aşaması Rakka’nın kuzeyinde 5 Kasım 2016’da, 2. aşaması Rakka’nın batısında 10 Aralık 2016’da, 3. aşaması ise 4 Şubat’ta Suluk bölgesinde başlatılmıştı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/columnists/201704131028050982-rakka-operasyonunun-dorduncu-asamasi-basladi/