Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin 6 Şubat 2018 günü telefonla başta Suriye ve İran’ın nükleer programı olmak üzere, iki ülke ilişkileri ve uluslar arası konuları görüştüğü bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Rusya Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Suriye’deki durumu değerlendiren iki liderin, Rusya, Türkiye ve İran arasında yürütülen Astana sürecinin başarılı işbirliğini vurguladığı ifade edildi. Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni de ele alan iki lider, kongrede BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de siyasi bir çözüme yönelik kararlar alındığı konusunda görüş birliğinde oldukları belirtildi.

Putin ve Ruhani’nin İran’ın nükleer programı ile ilgili olarak yaptıkları görüşmede ise, Moskova ve Tahran’ın söz konusu nükleer program etrafındaki durumu çözmek için varılan “Kapsamlı Ortak Eylem Planı” anlaşmasına bağlı olduklarını vurguladılar.

Diğer taraftan 6 Şubat 2018 günü Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamada ise, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in telefonda görüştükleri ifade edilerek, her iki Dışişleri Bakanı’nın Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yanı sıra önümüzdeki günlerde Kazakistan’da yapılacak olan Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsünün belirlenmesi konulu “Beşinci Hazar Zirvesi”ne yönelik hazırlıkları değerlendirdikleri bildirildi.

 

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/828843/

Aktaran: Yücel Tünel