Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ticaret savaşı ilan eden ülkelere tepki göstererek, “Ticaret savaşlarına ve hatta geçici ticaret ateşkeslerine ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan şey, tam teşekküllü ticaret barışı.” dedi.

Putin, SPIEF’in katılımcılarına hitap ettiği konuşmasında çeşitli ülkeler arasındaki ticaret savaşlarına değinerek ortak kurallara dayanan tam teşekküllü ticaret barışı sağlanmasından yana olduğunu belirtti.

Ticaret savaşlarına ve hatta geçici ticaret ateşkeslerine ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan şey, tam teşekküllü ticaret barışı.” diyen Rus lider, küresel ticareti mükemmelleştirmeye ilişkin görüşme sürecinin başladığını ve bu süreçte ortak kuralların belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Kuralları hiçe saymak yeni bir kural haline geliyor

Ekonomik avantaj elde etmek için giderek daha yaygın kullanılmaya başlanan tek taraflı kısıtlamalara karşı çıkan Putin, “İnşası uzun yıllar süren çok taraflı işbirliği sisteminin gelişmesine artık müsaade edilmiyor. Bu sistem çok kaba bir şekilde çökertiliyor. Kuralları hiçe saymak, yeni bir kural haline geliyor.” ifadelerini kullandı.

Ticarette güvenin rolü artacak

Küresel ticarette güvenin oynadığı role özellikle dikkat çeken Rus lider, “Bu yılki SPIEF’in sloganı ‘Ekonomiye güven kazandır’. Kalkınmanın bir faktörü olan güvenin ticaretteki rolünün artacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Rekabet adil olmalı

Putin, küresel ekonomide rekabet ve çıkar çatışmalarının her zaman olduğunu ve olacağını ancak rekabetin adil olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.turkishny.com/economy-news/7-economy-news/266992-putin-ticaret-savaslarina-degil-tam-tesekkullu-ticaret-barisina-ihtiyacimiz-var