Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin geçtiğimiz hafta içerisinde Rus yayın organı Pravda gazetesine bir ziyaret gerçekleştirerek, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Söyleşide Rusya’nın Suriye’de bulunan Humeymim ve Tartus askeri üssüne İnsansız Hava Araçları ile yapılan saldırıya da değinen Putin, söz konusu saldırıda Türkiye’nin hiçbir ilgisi bulunmadığını, saldırıyı düzenleyenler ile arkasında bulunan gizli güçler hakkında somut istihbari bilgi elde ettiklerini ifade ederek, konu ile ilgili olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve saldırıyı düzenleyenlerin esasında Türkiye-Rusya arasındaki işbirliğine zarar verme niyeti taşıdığını söyledi.

Rus üslerine yapılan saldırıyı oldukça tahrik edici bir girişim olarak nitelendiren Putin, bugün İnsansız Hava Aracı elde etmenin ve yapmanın çok zor bir iş olmadığını, ancak söz konusu İHA’ların uzaktan komuta edilebilmesi ve 50 km. mesafeden füze fırlatabilmesinin komplike bir sistem gerektirdiğini, bu tür sistemlerin ancak uydu aracılığı ile komuta edilebildiğini ifade ederek, söz konusu desteği kimlerin sağladığını bildiklerini ayrıca, saldırı başlamadan önce söz konusu üsler üzerinde keşif faaliyeti yapan uçakların bulunmasının da dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Söz konusu saldırı sonrasında üslerdeki emniyet tedbirleri ile hava savunma unsurlarını üst seviyede teçhiz ettiklerini vurgulayan Rusya Devlet Başkanı Putin, her türlü olaya kaşı bölgede Türkiye ile işbirliğine devam edeceklerini, Rusya ve Türkiye’nin Soçi’de Esad Rejimi ve Muhalifler ile görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

 

Fotoğraf: Rusya Savunma Bakanlığı

Kaynak: http://www.pyknet.net/1396/03dey/23/page/russieh.php

Aktaran: Yücel Tünel