Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Yapay zekâ alanında 2025’te dünya lideri olma amacındaki Çin, başkent Pekin’de 2,12 milyar dolarlık bir yapay zekâ geliştirme parkı açmayı planladığını duyurdu. Çin resmi haber ajansı Xinhua, Pekin’in batısında 2,12 milyar dolarlık bir yapay zekâ geliştirme parkının inşa edilmesinin planlandığını duyurdu.

Haber ajansı parkın 400 şirkete ev sahipliği yapmasının ve parkın tahmini yıllık üretiminin 8 milyar dolar tutarında olmasını öngördüklerini açıkladı. Yapay zekâ parkına büyük veriler, biyometrik kimlik, derin öğrenme (deep learning) ve bulut bilişim (cloud computing) alanında çalışan şirketlerin çekilmesi planlanıyor.

Ulusal düzeyde yapay zeka laboratuvarı yer alacak

Xinhua, projenin geliştiricisi olan Zhongguancun Development Group’un yabancı üniversiteler ile ortaklık arayışına gireceğini ve parkta ulusal düzeyde bir yapay zekâ laboratuvarının inşa edileceğini de duyurdu.

Çin, 2025 yılına kadar yapay zekâ alanında dünya lideri olmayı planlıyor. Bunun için Pekin’in 2020’ye kadar bu alandaki yerel endüstriyi 20 milyar dolar, 2025 itibarıyla da 54 milyar dolar düzeyine büyütmeyi hedeflediği belirtiliyor. Ülkenin bu alandaki yatırımları, askeri teknolojide yapay zekâ uygulamaları konusunda ABD ve Çin arasındaki rekabeti de artırıyor. Yeni gelişen bu endüstri yabancı yatırımcıları da kendine çekiyor.

Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altına almak amacıyla 2015 yılında kurulan çok uluslu konglomerat Alphabet Inc. geçen ay yerel yetenekleri değerlendirme amacıyla Pekin merkezli bir yapay zeka araştırma ekibi kuracağını açıklamıştı. 

 

Fotoğraf: AP Photo / Ng Han Guan

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201801031031667723-pekin-yapay-zeka-parki/