Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, “Esad ile de masaya oturacağız ancak bu Esad’ın halkı ve uluslararası mahkemeler önünde hesap vermeyeceği anlamına gelmiyor.” sözleri Paris ve Şam arasında sert bir söz düellosuna yol açtı. Suriye lideri Beşar Esad, “Terörizmi destekleyen Fransa, elindeki kanla barış masasına oturamaz.” dedi. Macron ise “Esad’ın sözleri kabul edilemez. Suriye Beşar Esad’dan ibaret değil.” karşılığını verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, France 2 Televizyonu’na verdiği röportajda Suriye’de savaşın Şubat ayı sonuna doğru zaferle sonuçlanacağını ve “savaşın ardından barışı da kazanmak gerektiğini” söyleyerek barış masasında Suriye lideri Beşar Esad’ı da muhatap alacaklarını söyledi. Macron, Ancak Esad’ın masaya oturması onun halkı ve uluslararası mahkemeler önünde hesap vermeyeceği anlamına gelmiyor. IŞİD’den değil Esad’ın baskısından yurtdışına kaçan Suriyeliler de müzakerelerde temsil edilmeli.” dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian da, Suriye’nin Cenevre’deki barış görüşmelerini bilerek gölgelemeye çalıştığını dile getirdi.

Esad: Fransa terörü destekledi

Bu açıklamalara Şam’dan sert yanıt veren Esad, “Fransa’nın Cumhurbaşkanı’nın Suriye’de barış sözünü ağzına almaya hakkı yok.” dedi. Fransa’nın ilk günlerden itibaren Suriye’deki teröristleri desteklediğini öne süren Esad, “Daha ilk günden Fransa, Suriye’deki teröristlerin destek bayrağının taşıyıcısı oldu. Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye’nin içişlerine karışma hakkı yok. Ayrıca barış konusunda konuşma pozisyonunda da değil. Terörizmi destekleyenler barıştan söz edemez.” dedi.

Macron: Başından beri tutarlıydık

Macron, Esad’ın sözlerine Elysee Sarayı’nda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında yöneltilen bir soru üzerine yanıt verdi. Esad’ın sözlerinin “kabul edilemez” olduğunu dile getiren Macron, “Biz başından beri tek bir düşmana karşı savaştık. O da IŞİD idi. Başından beri tutarlıydık. Eğer bu savaşı kazanan bir taraf varsa o da koalisyon güçleridir. Suriye ve Suriye halkı olmadan kalıcı bir barışı inşa edebileceğimize inanmıyorum.” diye konuştu. Macron, Esad’a Dışişleri Bakanı Le Diran’ın gereken yanıtı verdiğini belirtti.

Le Diran: Zamanını halkını katletmekle geçiren Esad

Washington gezisi sırasında konuşan Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian da, “Zamanını halkını katletmekle geçiren birinin, genelde biraz daha sessiz olması gerekir. Beşar Esad, Rusya ve İran’a bağımlı olduğu sürece siyasi bir tavır sergileyecek durumda da değildir. Fransa’nın rolü başından beri koalisyon güçleriyle birlikte cihatçı gruplarla mücadele etmek olmuştur. Bugün zafer kazanılmasını koalisyon güçleri sağlamıştır. Şam rejimi Paris’e ders verecek durumda değil.” dedi.

 

Fotoğraf: AP

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/paris-sam-hattinda-soz-duellosu/4169918.html