Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre ABD’nin Kuveyt ve Irak’a gönderdiği 1 milyar dolarlık silahın nerede ve kimin eline geçtiğini bilmiyor.

ABD Savunma Bakanlığı belgelerine dayandırılan Af Örgütü raporunda Amerika’nın bazı Ortadoğu ülkelerine gönderdiği silahların izini sürmede başarısız olduğuna dikkat çekiyor.

Raporun yayınlanması, Türkiye ile ABD arasında YPG’ye silah gönderme konusunda derin bir anlaşmazlığın yaşandığı günlere denk geldi. Washington resmi ağızlardan YPG’ye silah desteğinde bulunacağını açıklamıştı. Ankara’nın ABD’yi bu kararından vazgeçirme çabaları şimdilik başarılı olamadı.

Rapora göre ABD Savunma Bakanlığı büyük çaptaki savaş malzemesinin nerede ve kimin elinde olduğuna dair net bir bilgiye sahip değil. Af Örgütü yetkilileri, Irak ordusuna verilen bazı silahların şu an IŞİD’in elinde bulunduğunu belirterek, bu ‘tehlikeli’ hataların devam ettiğini açıkladı.

Gönderilen silahların Kürt güçleri dahil, Irak ordusunu eğitme ve destekleme programları kapsamında yapıldığının kaydedildiği raporda, kırılgan bir yapıya sahip Ortadoğu’da ‘katliamlara’ neden olabilecek silah transferinde uluslararası hukuka riayet edilmesi çağrısı yapılıyor.

Kaynak : http://tr.euronews.com/2017/05/25/ortadoguya-gonderilen-abd-silahlarinin-kimin-eline-gectigi-bilinmiyor