Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Elektrikli otomobil piyasasının dünyadaki en büyük müşterisi Norveç,  Pazartesi günü ilk, iki kişilik elektrikli uçağını test etti. Oslo Havalimanı etrafında test uçuşunu gerçekleştiren uçak, Slovenyalı Pipistrel tarafından üretildi.

Yeni havacılık kurallarının yeşil ışık yakması durumunda helikopter, 2025’te yolculu seyahatlerine başlayacak. Uçağı kullanan Falk-Petersen, yolculu uçuşların hepsinin 2040’da kadar elektrikli uçaklarla yapılması gerektiğini vurgulardı.

Alpha Electro G2 adlı uçağın ilk yolcuları ise Ulaştırma Bakanı Ketil Solvik-Olsen ve ülkenin birçok havalimanı işletmesini elinde tutan Avinor’un başındaki isim Dag Falk-Petersen oldu. Elektrikli uçaklarda kilonun önemli bir sorun olması nedeniyle Solvik-Olsen ve Falk-Petersen, uçuş öncesi çok sıkı bir diyete girmişti.

Solvik-Olsen ise Boeing ve Airbus gibi uçak devlerinin elektrikli üretime ağırlık verdiğini, bu nedenle batarya fiyatlarının düştüğünü, bu durumunda hükümet hedeflerine ulaşmada kolaylık sağladığını aktardı.

Tesla, Nissan Leaf, Volkswagen Golf gibi markaların elektrikli otomobillerinin tüketicisi Norveç, söz konusu araçların alımını teşvik etmek için vergi indirimleri, otoban fiyatlarından muaf tutulma ve ücretsiz park alanları gibi uygulamalara yönelmiş durumda.

Mayıs 2018’de ülkede satılan otomobillerin yüzde 56’sı ya elektrikli ya da hibritti. 2017’nin aynı döneminde bu oran yüzde 46’dıydı.

Dünyanın ilk elektrikli uçağı Temmuz 2015’te Manş Denizi’ni geçmişti. Fransa’nın efsanevi pilotu Louis Bleriot da 1909’da Manş Denizi’ni fosil yakıtlı bir uçakla geçen ilk kişiydi.

Kaynak: http://www.businessht.com.tr/otomotiv/haber/2021809-elektrikli-otomobilden-sonra-elektrikli-ucak